Λεβαδειακός - Απόλλων Σμύρνης 1-4

Εντυπωσιακός ήταν ο Απόλλων Σμύρνης στην Λιβαδειά και διαλύοντας τον γηπεδούχο Λεβαδειακό με 4-1 πέρασε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος

Μετά το 1-1 της Ριζούπολης ο Λεβαδειακός φαινόταν να έχει ένα μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς, αλλά ο Απόλλωνας παίζοντας εξαιρετικά κι εκμεταλλευόμενος όλες τις αμυντικές αδυναμίες του αντιπάλου του κυρίως στην άμυνα επικράτησε 4-1 παίρνοντας μία πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την πρόθεσή τους να σκοράρουν. Και δεν δυσκολεύτηκαν να τα καταφέρουν όταν στο 16’ ο Ψιάνος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και σέντραρε, η μπάλα κόντραρε στον Μάνγκα και ο Χατζής σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

Πριν όμως καλά-καλά χαρούν οι φιλοξενούμενοι οι Βοιωτοί ισοφάρισαν. Ο Βαγγέλης Μάντζιος ένα λεπτό αργότερα κοντρόλαρε υπέροχα μέσα στην περιοχή και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Πίτκα για να ισοφαρίσει. Ωστόσο η απάντηση της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» ήταν άμεση.

Στο 19’ ο Λαγός εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά και ο Κοτσώνης με υπέροχη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έβαλε εκ νέου μπροστά την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Λεβαδειακό να ψάχνει την ισοφάριση αλλά να μην τα καταφέρνει.

Στο 53’ οι γηπεδούχοι έφτασαν μία… ανάσα από την ισοφάριση αλλά ο «κεραυνός» του Μιλιάζες αποκρούστηκε από τον Πίτκα με την βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού.

Ο Απόλλων Σμύρνης προειδοποίησε για ένα ακόμα γκολ και στο 54’ ο Ανγκούλο πλάσαρε από πολύ καλή θέση στο δοκάρι του Στρατηλάτη. Τρία λεπτά αργότερα όμως ο Άρσιτς πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού και με όμορφο δυνατό σουτ άφησε όρθιο τον πορτιέρο της ομάδας της Λιβαδειάς «καθαρίζοντας» την πρόκριση.

Στο 70’ ο Βαγγέλης Μάντζιος άφησε τους γηπεδούχους με δέκα ποδοσφαιριστές όταν χτύπησε τον Κοτσώνη εκτός φάσης και αποβλήθηκε σωστά από τον ρέφερι Λαμπρόπουλο.

Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 83’ όταν ο Ψιάνος είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για άνευ λόγου καθυστέρηση. Κι εκεί που όλοι περίμεναν απλά το τελευταίο σφύριγμα, ο Ανγκούλο εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του Στρατηλάτη και υπέγραψε την τεράστια νίκη-πρόκριση του Απόλλωνα μέσα στη Λιβαδειά.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο LIVE CHAT του Onsports.

Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός