Ιράν – Ιράκ 1-1, 3-3 παρ. (6-7 πεν) (video)

Στη ρουλέτα των πέναλτι το Ιράκ επικράτησε 7-6 του Ιράν στην Καμπέρα στον 3ο προημιτελικό του Ασιατικού Κυπέλλου  στην Καμπέρα μετά από ένα επικό ματς που τέλειωσε 3-3.

Οι Ιρανοί ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 23’ με κεφαλιά του Αζμούν  αλλά έμειναν με 10 παίκτες τρία λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους όταν ο  Ποολαντί αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα. Το Ιράκ αξιοποίησε την αριθμητική του υπεροχή στο 56’ με τον Γιασίν με κοντινό σουτ.
Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα για να πάρει το προβάδισμα με τη σειρά του το Ιράκ στην παράταση αρχικά με  την κεφαλιά από τον Μαχμούντ στο 93’ αλλά εννιά λεπτά αργότερα ο Πουραλιγιανζί  ισοφάρισε για το Ιράν με ανάλογη προσπάθεια. Τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε της παράτασης ο Ισμαίλ  με εύστοχο κτύπημα πέναλτι  μετά την ανατροπή του  Κασίμ από τον Πουραλιγιανζί έκανε το 3-2 για τους  Ιρακινούς  αλλά στο 118’ ο Γκουτσανεγιάντ με κεφαλιά έπειτα από ανάλογη προσπάθεια του Νεκουνάμ στο δοκάρι υποχρέωσε τις δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στη ρουλέτα των πέναλτι.
Εκεί αρχικά ο ΧαΪσφί ήταν άστοχος για το Ιράν αλλά ανάλογη τύχη είχε και το πέναλτι του Αμπντουλαμέρ για τους Ιρακινούς. Νέα αστοχία για το Ιράν με τον Αμίρι να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι για να δώσει την πρόκριση στο Ιράκ ο  Σακίρ για το τελικό 7-6 υπέρ της ομάδας του.
Η νικήτρια ομάδα θα αντιμετωπίσει την προσεχή Δευτέρα 26/01 τη Νότια Κορέα στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωση στο Σίδνεϊ.

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague