Καβάλα - Άρης 0-0

Με το «λευκό» 0-0 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μεταξύ της Καβάλας και του Άρη στο «Ανθή Καραγιάννη».

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν μπροστά από τα αντίπαλα καρέ, με… αποτέλεσμα να δώσουν την ευκαιρία στον Πανσερραϊκό να αποσπαστεί στην κορυφή του ομίλου.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους. Οι «Αργοναύτες» μπήκαν δυνατά και είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 14’ με τον Παππά, αλλά η σέντρα σουτ που επιχείρησε από τα αριστερά, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καρατζιοβαλή, ενώ στο 40’ ο τερματοφύλακας του Άρη ενήργησε σωστά στο τετ-α-τετ με τον Μπαρέτα και κράτησε το μηδέν.

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως ο αγώνας, ήτοι με καλή στιγμή για την Καβάλα. Ήταν το 50ο λεπτό, όταν ο Μπρατσιάνι έκανε το σουτ, ο Καρατζιοβαλής απέκρουσε και στην συνέχεια, ο Παππάς δεν κατάφερε να βρει… στόχο στην επαναφορά.

Κάπου… εκεί άρχισε η αντίδραση των «κίτρινων», οι οποίοι απείλησαν στο 56’ με τον Φερνάντες, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ, εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Φυρινίδη, ενώ στο 62’ ο πορτιέρο των «Αργοναυτών» με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε το σουτ του Καπνίδη. Πάντως, στο 74’ ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Φερνάντες πήρε την κεφαλιά, από το κόρνερ του Παπαδόπουλου, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φυρινίδη.

Καβάλα (Γιάννης Ισπυρλίδης): Φυρινίδης, Σταματόπουλος (80’ Ασημάκης), Βιτλής (87’ Α. Παπαδόπουλος), Γκαρακλίδης, Ιορδανίδης, Γαβριηλίδης, Παππάς, Μπαρέτας, Μπρατσιάνι, Διαμαντίδης, Κανούλας.

Άρης (Πάουλο Κάμπος): Καρατζιοβαλής, Γκίνο, Γιαννίτσης, Λιόλιος, Φερνάντεζ, Λεμονής, Πόι, Προβατίδης, Καπνίδης (91’ Χιντασέλι), Σουνάς (79’ Σταυρόπουλος), Παπαδόπουλος (86’ Βασιλόπουλος).