Γαλλία: Στους «4» Παρί και Μπαστιά

Επεισοδιακό ήταν το ματς της Σεντ Ετιέν με την Παρί Σεν Ζερμέν που διεκόπη για 15 λεπτά και κρίθηκε με γκολ του Ιμπραΐμοβιτς  (0-1) – Άνετα προκρίθηκε η Μπαστιά με 3-1 επί της Ρεν, με τον Σισέ να σκοράρει το τρίτο γκολ των γηπεδούχων

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι που χρειάστηκε πάνω από 100 λεπτά για ακουστεί το σφύριγμα της λήξης, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε το «διπλό» στην έδρα της Σεντ Ετιέν και παράλληλα την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Γαλλίας. Συγκεκριμένα, το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 72’ ο Ιμπραΐμοβιτς το οποίο αν και φαίνεται καθαρά η μπάλα να έχει περάσει τη γραμμή, οι οπαδοί των γηπεδούχων το αμφισβήτησαν έντονα. Ακολούθησαν επεισόδια που ανάγκασαν τον ρέφερι να διακόψει το ματς για 15 λεπτά και όταν άρχισε ξανά το 1-0 υπέρ της Παρί δεν άλλαξε δίνοντάς της την πρόκριση.

Σεντ Ετιέν: Ρουφιέ, Κέβιν, Κλεμάν, Κοχάντ (46' Κορνέ), Μολό (82' Ερντίνκ), Φαν Βολφσβίνκελ, Λεμουάν, Χαμουμά, Περέν, Σαλ, Ταμπανού

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντουσέ, Σίλβα, Μαρκίνος, Μουρά, Μότα, Ιμπραΐμοβιτς, Ματουιντί, Ντίνε, Βεράτι, Παστόρε (84' Ραμπιό), Λουίζ

Στο ματς της Μπαστιά με τη Ρεν μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ξεκίνησαν ιδανικά το ματς αλλά η εξέλιξή του ήταν εντελώς διαφορετική. Μόλις στο 11’ λοιπόν άνοιξε το σκορ για τη Ρεν ο Αρμάντ και στο 46’ ο Σκιλασί έφερε το ματς στα ίσια. Το έργο των φιλοξενούμενων έγινε αρκετά δύσκολο από το 65’ και μετά, ύστερα από την αποβολή του Κόνραντσεν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 71’ ο Ντανζέ με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στη Μπαστιά. Η Ρεν όμως έμεινε και με 9 παίκτες στη συνέχεια καθώς στο 76’ ο Λενιανί αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με τον Τζιμπρίλ Σισέ στο 90’ να διαμορφώνει το τελικό 3-1 «σφραγίζοντας» την πρόκριση της Μπαστιά.

Μπαστιά: Λέκα, Μαράν, Σκουλασί, Ρομανίκ, Βινσέντ (46' Σισέ), Παλμιερί, Καχουζάκ, Μοντέστο, Μαμπουλού (46' Κονέ), Ζιλέ, Ντζικού

Ρεν: Κοστίλ, Μεξέ, Τοϊβόνεν (63' Ενρίκ), Μορέιρα, Λενιανί, Αντρέ (84' Φερναντές), Αρμάντ, Κόνραντσεν, Πρσιτς (66' Ντουκουρέ), Χαμπίμπου, Ντανζέ

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως τα δυο άλλα εισιτήρια για τα ημιτελικά θα κριθούν στις αναμετρήσεις Μονακό - Γκινγκάμπ και Λιλ – Ναντ που διεξάγονται την Τετάρτη (14/1).

Euro 2024: Έτσι θα πάνε στα τελικά Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία
Αποδέχτηκε την πρόταση του Κοτς και αναλαμβάνει διοικητικό ρόλο στην Φενέρ ο Ατζούν
Το «El Clasico» Άρης – ΠΑΟΚ κρίνει το πρωτάθλημα και είναι στη Nova!
Conference League: «Αστακός» η OPAP Arena για τον τελικό – Το σχέδιο δράσης της ΕΛΑΣ