Κοζάνη-Πυρσός Γρεβενών 3-1

Με ξέσπασμα στο τελευταίο 10λεπτο η Κοζάνη επικράτησε 3-1 εντός έδρας του Πυρσού Γρεβενών στο ντέρμπι της νοτιοδυτικής Μακεδονίας που είχε και τέσσερα δοκάρια όλα με το ματς στο 0-0.

Ο χορός της ατυχίας ξεκίνησε  47' με τον Ζιγκερίδη να έχει δοκάρι  για τους γηπεδούχους κεφαλιά . Κάτι ανάλογο έγινε στο 68' σε σουτ του Λάλλου για τους φιλοξενούμενους ενώ δύο λεπτά αργότερα το αυτό συνέβη και σ’ ανάλογο προσπάθεια του Παπαδόπουλου για την Κοζάνη. Το 2-2 στα …δοκάρια έγινε 77' δοκάρι σε εκτέλεση κόρνερ του Παπακώστα ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα σουτ από τον τελευταίο απέκρουσε ο Σταματόπουλος.

Το σκορ άνοιξε 83’  όταν μετά τη σέντρα από τον Ματούλα, ο Ταφαρλής με κεφαλιά  έστειλε την μπάλα στα δίκτυα  για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα  το δείκτη του σκορ για την Κοζάνη ανέβασε με από κόρνερ από τον Ταφαρλή ο Κάλφας  με καρφωτή κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 89’ ο Τραυλός με εξαιρετικό σουτ μείωσε σε 2-1 για τον Πυρσό αλλά στο 1ο λεπτό των  καθυστερήσεων ο Ματούλας  βγήκε τετ α τετ με τον Αλεξίου και με πλασέ  σφράγισε τη νίκη 3-1 για την Κοζάνη.

Κοζάνη (Γιάννης Προβίδας): Σταματόπουλος, Ηλίας, Ματούλας, Μπιμπίρης, Κάλφας, Αλιατίδης, Τσικόπουλος (87’ Συμεονίδης), Χαματάϊ, Ταφαρλής, Γκέκα (46’ Ζυγκερίδης), Δρόσος (62’ Παπαδόπουλος)

Πυρσός Γρεβενών (Γιάννης Σαμουλίδης): Αλεξίου, Μποζιαρης, Σπηλιώτης, Κυριακίδης, Λάλλος, Παπακώστας, Λάλλος Π., Τραυλός, Τσιαρσιώνης (46’ Ιωαννίδης), Δούμας, Μπόλλος (73’ Κουτσομήτρος)

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Live Streaming το Game 5 των τελικών της Volley League γυναικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός ο Χουάντσο, στην Ισπανία για εξετάσεις
Χάντμπολ: Στον τελικό του EHF European Cup ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή - Ιστορική πρόκριση
Αρσεναλ: Ο Αρτέτα συμβουλεύθηκε τον Βενγκέρ