Κόπα Σουνταμερικάνα: «Βόμβα» από Πισκουλίτσι, προβάδισμα τίτλου για Ρίβερ (video)

Ισοπαλία με 1-1 πήρε η Ρίβερ Πλέιτ στην Κολομβία αντιμετωπίζοντας την Ατλέτικο Νασιονάλ στον πρώτο τελικό του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Οι γηπεδούχοι μετουσίωσαν την ανωτερότητά του στο πρώτο ημίχρονο με υπέρ τους 1-0 χάρη σε τέρμα του 23χρονου Κολομβιανού μέσου, Ορλάντο Μπερίο, στο 34ο λεπτό. Στο δεύτερο, όμως, οι «μιλονάριος» αντέδρασαν κλείνοντας τους Κολομβιανούς στα καρέ τους για αρκετά λεπτά. Πίεσαν ασφυκτικά για την ισοφάριση ενόψει του εντός έδρας επαναληπτικού της επόμενης εβδομάδας (11/12, 02:15) και δικαιώθηκαν στο 66ο λεπτό, όταν ο Λεονάρντο Πισκουλίτσι «πυροβόλησε» με μακρινό σουτ.

Μετά το γκολ του 30άχρονου Αργεντινού μεσοεπιθετικού, η Ρίβερ διαφύλαξε με επιτυχία το ευνοϊκό αποτέλεσμα στο πρώτο μισό του τελικού της δεύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής. Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Αργεντινής μετέφερε το παιχνίδι των «μιλονάριος» με τη Κίλμες και της πρωτοπόρου της Inicial, Ρασίνγκ Κλουμπ, με τη Γοδόι Κρουζ για τις 14 Δεκεμβρίου, ώστε να επιτρέψει στη Ρίβερ να αφοσιωθεί στο Σουνταμερικάνα.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Κοκκαλάνης εξασφάλισε την πρόκριση για το Παρίσι!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!