Κύπελλο Ισπανίας: Πεντάρα πρόκρισης για Σεβίλλη

Από το πρώτο παιχνίδι καθάρισε την πρόκρισή της η Σεβίλλη η οποία φιλοδώρησε με πέντε γκολ τη Σαμπαντέλ επικρατώντας 5-1.

Εντυπωσιακό δεύτερο μέρος έκανε η Σεβίλλη στην εντός έδρας αναμέτρησή της με την Σαμπαντέλ επί της οποίας επικράτησε με το εμφατικό 5-1 για να «καθαρίσει» από το πρώτο ματς την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέρμα του Κογιάντες στο 22’ ωστόσο ο Γκαμέιρο στο 35’ έφερε το ματς στα ίσια. Στο δεύτερο μέρος, ο Άσπας πέτυχε τρία τέρματα (59’, 60’, 62’) για το 4-1 κάνοντας το δεύτερο γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ντεουλοφέου στο 81’.

Από την πλευρά της, η Ατλέτικο Μαδρίτης με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος επικράτησε 3-0 της Λοσπιταλέτ. Ο Γκρίτσμαν στο 67’ έκανε το 1-0 για τους «ροχιμπλάνκος» με τον Γκάμπι στο 81’ από το σημείο του πέναλτι να κάνει το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ροντρίγκες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος η Λα Κορούνια έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τη Μάλαγα. Ο Καμάτσο στο 11’ άνοιξε το σκορ για τους Ανδαλουσιάνους, ωστόσο ο Τοτσέ στο 68’ ισοφάρισε για το τελικό 1-1.