Γαλλία: Ανεβαίνει η Λιλ

Μετά από δύο παιχνίδια όπου δεν είχε καταφέρει να πάρει τη νίκη, η Λιλ επικράτησε 1-0 της Μπαστιά για να μειώσει από την κορυφή της βαθμολογίας.

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του γαλλικού πρωταθλήματος αναρριχήθηκε η Λιλ. Οι «μολοσσοί» επιβλήθηκαν 1-0 της Μπαστιά εντός έδρας και μείωσαν από την κορυφή και τη Μαρσέιγ. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι, σημειώθηκε στο 39’ από τον Οριζί το οποίο αποδείχθηκε αρκετό.

Σπουδαίας σημασίας νίκη πήρε η Εβιάν που επικράτησε 2-0 της Λοριάν. Ο Κονέ μόλις στο 2’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, που «καθάρισαν» το ματς στο 79’ με τέρμα του Μπαρμπόσα.

Άνετο απόγευμα για τη Μετζ που επικράτησε 3-0 της Ρεμ για να αποσπαστεί από τις τελευταίες θέσεις. Ο Φαλκόν στο 50’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, με τον Κασί στο 71΄ να κάνει το 2-0. Στο 64’ ο Μαβινγκά είχε αποβληθεί για τους φιλοξενούμενους. Στο 87’ ο Άλμπαεκ ακολούθησε τον συμπαίκτη του αφήνοντας την ομάδα του με εννέα παίκτες. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Φαλκόν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, η Μονπελιέ επικράρτησε 2-1 της Γκινγκάμπ. Ο Καμαρά στο 48’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League ισοφάρισε στο 83’ με γκολ του Μπεβέ, ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα ο Μοντάνιο έκανε το 2-1 για τη Μονπελιέ.

ΠΑΟΚ: «Νάσο μάγκα ανάμεσα μας πάντα» - «Επτά χρόνια, κανείς δεν ξεχνά…»