Πρωταθλήτρια Νέων Ευρώπης η Αγγλία! (photos+video)

Τα «λιοντάρια» επικράτησαν της Ολλανδίας στα πέναλτι έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς και κατέκτησαν το EURO Under 17!

Το δεύτερο Ευρωπαϊκό Νέων στην ιστορία της πανηγυρίζει από το βράδυ της Τετάρτης η Αγγλία, καθώς η ομάδα Under 17 των «λιονταριών» επιβλήθηκε 4-1 στα πέναλτι της Ολλανδίας στο στάδιο «Τα Καλί» της Μάλτας!

Στο 25ο λεπτό του αγώνα ο Σολάνκι έδωσε προβάδισμα στους Άγγλους και… προειδοποίησε για αυτό που θα ακολουθούσε, όμως οι «οράνιε» κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς το 1-1 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Σούρμαν στο 40ο λεπτό να ισοφαρίζει.

Το υπόλοιπο ματς όπως και η παράταση πέρασαν χωρίς γκολ και οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι, με τον τερματοφύλακα των Άγγλων, Φρέντι Γούντμαν, να αποκρούει το σουτ του Ντάνι φαν ντερ Μουτ κερδίζοντας τη μάχη της… ψυχολογίας στα πέναλτι και οδηγώντας την πατρίδα του στο δεύτερο Ευρωπαϊκό Νέων της ιστορίας της!

Ο Κάλβιν Φερντόνκ έστειλε άουτ το τρίτο πέναλτι της Ολλανδίας, με τον Σούρμαν να είναι ο μοναδικός που σκόραρε για τους «οράνιε», αντίθετα με τους παίκτες της Αγγλίας που βρήκαν όλοι στόχο (Λέντσον, Μουρ, Κούκι, Κένι), διαμορφώνοντας το 4-1.

Οι Ντομινίκ Σολάνκι και Γιάρι Σούρμαν, σκόρερ του τελικού, αναδείχθηκαν και πρώτοι σκόρερ της διοργάνωσης με 4 γκολ έκαστος.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φαν Οσχ, Τερ Άβεστ, Φέεντορπ, Φερντόνκ, Φερλού, Φαν ντε Μπέεκ, Μπεργκβάιν (47’ Σλάμπεκουρν), Σούρμαν, Οβομποβάλε, Νούρι (58’ Πάαλ), Ουλντ-Τσικ (76’ Φαν ντερ Μουτ)

ΑΓΓΛΙΑ: Γούντμαν, Κένι, Ταφ. Μουρ, Λέντσον, Γκόμες, Ονόμα, Σολάνκι, Μπράουν, Κουκ (74’ Κούκι), Τέιλορ Μουρ, Ρόμπερτς.

Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)