Ανατροπή με (εύστοχο!) πέναλτι για την ΑΕΚ (photos)

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Περαμαϊκό αλλά η Ένωση κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1

Σε ένα σύνηθες σκηνικό για τα ματς της ΑΕΚ την τρέχουσα σεζόν, οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα πήραν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, με τον Περαμαϊκό να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Οι γηπεδούχοι πρόσεχαν κυρίως τα μετόπισθεν «ψάχνοντας» κάποιο λάθος από την Ένωση που θα τους έδινε την ευκαιρία να βγουν στην αντεπίθεση.

Ωστόσο, παρά την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας οι «κιτρινόμαυροι» δεν δημιουργούσαν εύκολα φάσεις, με τον Μώτο να επεμβαίνει όπου χρειάζεται. Αντιθέτως, στο 21’ οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί όταν ο Χατζηγιαννακός με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Ντούνη ανοίγοντας το σκορ. Το 1-0 παρέμεινε ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου καθώς η Ένωση διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού αλλά είχε μια… φλύαρη κατοχή χωρίς να απειλεί ουσιαστικά την εστία της ομάδας του Περάματος.

Στην επανάληψη ο Δέλλας δεν άργησε να κάνει και τις τρεις αλλαγές, θέλοντας να βελτιώσει την εικόνα των φιλοξενούμενων. Τελικά τα αποτελέσματα δεν άργησαν καθώς στο 69’ ο Πεταυράκης με δυνατό σουτ σχεδόν από τα 30 μέτρα έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μώτου και στη συνέχεια στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Τελικά ο «Δικέφαλος» κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Πέραμα καθώς στο 83’ ο Ερρίκος βρήκε την μπάλα με το χέρι στην περιοχή, με τον ρέφερι να δείχνει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ράμα που ευστόχησε, πράγμα σπάνιο για την φετινή ΑΕΚ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Περαμαϊκός: Μώτος, Καραγιάννης, Ντούμπερετ, Σαμαράς, Ερρίκος, Κωνσταντίνου (30' Λαμπρινάτος), Νταλάκος, Χατζηγιαννάκος, Δημγκιόκας, Δεμερτζής (68' Ιατρού), Ανδριανόπουλος (59' Σεβάι).

ΑΕΚ: Ντούνης, Τσουκαλάς, Τσουμάγκας (67' Ρόβας), Τζανετόπουλος, Σταθάκης, Κέζος (67' Πλατέλλας), Γροντής, Παληαρούτας, Πεταυράκης, Μούργκα (56' Ανάκογλου), Ράμα

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

{coveritlive}a780e2ed82{/coveritlive}

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!