Under 20: Στα πέναλτι το Ιράκ, 5-4 την Κορέα (video)

Ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια για το Παγκόσμιο Κύπελλο κάτω των 20 διεξήχθη ανάμεσα σε Ιράκ και Κορέα, καθώς μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας και το 3-3 της παράτασης, οι Ιρακινοί επικράτησαν 5-4 στα πέναλτι.

Μεγάλες στιγμές ζει το Ιράκ το οποίο στο Παγκόσμιο Κύπελλο κάτω των 20 συνεχίζει να εντυπωσιάζει παίρνοντας ακόμα μία επική πρόκριση, αυτή τη φορά απέναντι στη Νότιο Κορέα, επικρατώντας στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4.

Στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Ο Αλί στο 21’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για το Ιράκ, ωστόσο η Κορέα απάντησε άμεσα και στο 25’ ισοφάρισε με τέρμα του Κβον.

Η συνέχεια ανήκε στους τυπικά γηπεδούχους με τον Φαράν στο 42’ να κάνει το 2-1. Η απάντηση από τους Κορεάτες ήρθε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Λι που ισοφάρισε σε 2-2 στο 50’ που ήταν και το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση, όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα οδηγηθεί στα πέναλτι, ωστόσο στο 118’ ο Φαράν με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα, έδειχνε να δίνει την πρόκριση στο Ιράκ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, ένα μακρινό σουτ του Γιούνγκ κόντραρε για να γίνει το 3-3 και να πάει η αναμέτρηση στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι όπου το Ιράκ επιβλήθηκε 5-4.

Αλί    4-4

ΙΡΑΚ: Μοχάμεντ, Αλί, Αλί, Σαΐφ, Μαχντί (112’ Ντουργκάμ), Χουμάμ, Μοχάμεντ, Αλί (69’ Μοχάμεντ), Μουσταφά, Αμάρ (93’ Ζαβάντ), Φαράν.
ΚΟΡΕΑ: Λι, Σιμ, Κιμ, Γεόν, Κιμ. Λι (105’ Βου), Κιμ, Κβον, Κανγκ (45’ Λι), Σονγκ, Χαν

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ