Κύπρος: Κυπελλούχος ο Απόλλωνας

Το έβδομο Κύπελλο Κύπρου της ιστορίας του πήρε ο Απόλλων Λεμεσού που επικράτησε 2-1 της ΑΕΛ στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης.

Τη μεγάλη νίκη στην παράταση κατάφερε να πάρει ο Απόλλωνας Λεμεσού απέναντι στη ΑΕ Λεμεσού για τον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου με 2-1 για να κατακτήσει το έβδομο κύπελλο της ιστορίας του.

Στο 85’ η ΑΕΛ έχασε πέναλτι με τον Βοού, ενώ στο 90’ ο Παππουλής είχε δοκάρι και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη.

Στο 94’ ο Καρντόσο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα άνοιξε το σκορ, για να γίνει το 2-0 από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σούρντου. Από εκεί και πέρα έγιναν επεισόδια και αφού κρατήθηκαν δέκα λεπτά καθυστερήσεων, στο τελευταίο από αυτά ο Βοού μείωσε για το τελικό 2-1.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Αϊρόσα (16' Μαϊκόν), Καρλίτος (98' Κωνσταντίνου), Ουόν, Τζούνιορ, Ντεντέ, Σακέτι, Μπεμπε, Μοντέϊρο, Ορλάντο Σα (91' Σέρτζιο), Βοού.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Λόπες, Βασιλείου, Μερκής, Χαραλάμπους, Χαμτανί, Κυριάκου (87' Κωνσταντίνου), Θεοδωρίδης (73' Παουλίνιο - 92' Καρντόσο), Σούρντου, Παπουλής, Γκαρσία.

Ελεύθερη πτώση για την Άστον Βίλα - Έχασε απ' την Μπράιτον, τραυματίστηκε ο Ρότζερς!
Πρόστιμο 30.000 ευρώ στη Φενέρμπαχτσε για το ντου οπαδών προς παίκτες της Μονακό