Μεγάλη πρόκριση για Γουίγκαν (videos)

Σπουδαία νίκη με 3-0 επί της Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» πήρε η Γουίγκαν και ταυτόχρονα το εισιτήριο για τα ημιτελικά του FA Cup.

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Γουίγκαν στο Λίβερπουλ και το «Γκούντισον Παρκ» όπου επικράτησε 3-0 της Έβερτον για τα προημιτελικά του FA Cup. Όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο όπου είχε διαμορφωθεί και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Φιγκεροά στο 30’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τον ΜακΜάναμαν ένα λεπτό αργότερα να κάνει το 2-0 και να «παγώνει» το γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι όμως, επιφύλασσαν και επιδόρπιο για την Έβερτον καθώς ο Γκόμεζ στο 33΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, χωρίς να αλλάξει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Μούτσα, Μπέινς, Χάιτινχα, Ντιστέν, Νέβιλ  (46’ Ανιτσέμπε), Κόουλμαν, Όσμαν, Πίεναρ, Φελαΐνί (67’ Γκίμπσον), Γέλαβιτς, Μιραλάς (79’ Μπάρκλεϊ).
ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Μπλάζκεθ, Αλκαράθ (90' Γκόλομπαρτ), Μπόις, Φιγκερόα, ΜακΚάρθι, Μαλόνεϊ, Γκόμεζ, Μποσεζούρ, Σάρνερ, Κονέ, ΜακΜάναμαν (40’ Μιγιάτσι).