Κόπα Λιμπερταδόρες: Προβλήματα για Τίγκρε και Λεόν (videos)

«Σκούρα» τα βρήκαν Τίγκρε και Λεόν στα δύο πρώτα παιχνίδια του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά θα διεκδικήσουν την πρόκριση στη φάση των ομίλων  στη Βενεζουέλα και στη Χιλή, αντίστοιχα.

Στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, η Ντεπορτίβο Ανσοάτεγι από τη Βενεζουέλα προηγήθηκε με γκολ του Χερεμίας Καγκιάνο στο 37ο λεπτό. Οι Αργεντίνοι απέφυγαν τα χειρότερα ανατρέποντας το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο χάρη σε τέρμα του Γκάμπριελ Πενιάλμπα στο 65ο λεπτό και του Λεάντρο Λεγκουιζαμόν στο 75ο με εκτέλεση φάουλ, αλλά το τελικό 2-1 είναι εύθραυστο ενόψει του εκτός έδρας επαναληπτικού.

Στο άλλο ματς, η Λεόν ξεπέρασε γρήγορο γκολ του Ροντρίγκο Ντίαζ και πρόωρη αποχώρηση του Ράφα Μάρκεζ, ώστε να πάρει εντός έδρας 1-1 από την Ικίκε. Ειδικότερα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό με ωραίο σουτ του Ντίαζ και ο άλλοτε αμυντικός της Μπαρτσελόνα έγινε αλλαγή στο 10ο μετά από τραυματισμό στο πόδι. Οι Μεξικανοί, όμως, έφτασε στο 1-1 με κεφαλιά του Νέλσον Σεμπαστιάν στο 87ο.