Διαγόρας Ρόδου-ΑΠΟ Νικολακάκης 1-3

Σημαντικό «διπλό» που του δίνει την ευκαιρία να μείνει σε ανοικτή… γραμμή με την κορυφή πήρε ο ΑΠΟ Νικολακάκης, ο οποίος επικράτησε 3-1 του Διαγόρα στη Ρόδο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Εγιουρούμ είδε την προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Κώστα Βρεττού ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Κωβαίο, ενώ στο 40’ ο Εγιουρούμ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Διακάκης με κεφαλιά μείωσε σε 2-1, ενώ στο 73’ έγινε η φάση που στιγμάτισε την αναμέτρηση, καθώς ο Νίκας ανέτρεψε τον Καρπούζη, με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδειξε φάουλ έξω από την περιοχή και απέβαλε τον παίκτη του Νικολάκάκη. Ωστόσο, στο 81’ ο Σπυρίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-1, σε μία φάση που οι άνθρωποι του Διαγόρα υποστηρίζουν πως ο σκόρερ ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

Μάλιστα, μετά το τέλος του αγώνα, μερίδα οπαδών του Ιστορικού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και κινήθηκαν απειλητικά προς τον διαιτητή Γρίμμα από την Αθήνα, αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν άμεσα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Μίκι Τσίρκοβιτς): Τύρελης, Ζούνης (21' Κωνσταντινίδης), Χατζηπέτρος, Κενενούνης, Κιλασίν, Καρπούζης, Σκυλαράκης, Χουστουλάκης, Διακάκης, Σίνης (90' Καραγιάννης), Ζωάννου

ΑΠΟ ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ (Κώστας Βρεττός): Τσούνης, Θεοδωρής, Νίκας, Πετρόπουλος, Σπυρίδης Γ., Ανδρεάδης, Τερζίεφ, Κωβαίος (72' Πιτσούνης), Εγιουρούμ, Σπυρίδης Ι., Παπαναστασίου (90' Τσιτοφώτος).

Euroleague: Break στην έδρα της Μονακό και αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR η Φενέρμπαχτσε
Conference League: Πρώτη φιναλίστ η Φιορεντίνα, απέκλεισε την Μπριζ
Άστον Βίλα: "Θέλετε να ποντάρετε εναντίον μας;"
ΔΕΑΒ: Χρηματικά πρόστιμα σε ΠΑΟΚ και Αλμέιδα