Ιταλία: Συνέχεια στο σερί για Ίντερ, λύτρωση για Γιουβέντους (video)

Στη 2η θέση του Καμπιονάτο βρίσκεται η Ίντερ μετά τη νίκη της με 3-2 επί της Σαμπντόρια, την ώρα που η Γιουβέντους επικράτησε 2-1 της Μπολόνια στις καθυστερήσεις.

Την έκτη της συνεχόμενη νίκη στο Καμπιονάτο πανηγύρισε η Ίντερ στο «Τζουσέπε Μεάτσα» όπου επικράτησε 3-2 της Σαμπντόρια. Οι «μπλουτσερκιάτι» προηγήθηκαν στο 20΄ με τέρμα του Μουνάρι, αλλά στην επανάληψη οι «νερατζούρι» έφτασαν στην ανατροπή. Ο Μιλίτο με πέναλτι στο 52’ ισοφάρισε κερδίζοντας ταυτόχρονα την αποβολή του Κόστα, για να έρθουν τα γκολ από τους Παλάσιο (68’) και Γκουαρίν (81’) να κάνουν το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Έντερ στις καθυστερήσεις.

Σημαντική νίκη πήρε η Γιουβέντους στο Τορίνο, όπου επικράτησε 2-1 της Μπολόνια με πολύ δύσκολο τρόπο. Ο Κουαλιαρέλα στο 54’ άνοιξε το σκορ για την «γηραιά κυρία» με τον Ταϊντέρ στο 71’ να ισοφαρίζει. Τη λύτρωση στους γηπεδούχους, έδωσε ο Πογκμπά στο 92’ που έκανε το τελικό 2-1.

Την ευκαιρία να φτάσει στην κορυφή έχασε η Νάπολι, η οποία ηττήθηκε 1-0 από την Αταλάντα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Καρμόνα.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League, Λάτσιο έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Τορίνο. Ο Γκλικ στο 10’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Μάουρι στο 57’.

Ακόμα μία νίκη πήρε η Κάλιαρι η οποία δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα επί της Σιένα επικρατώντας 4-2. Ο Νενέ με δύο γρήγορα γκολ (6’, 26’) έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του με τον Σάου στο 28’ να κάνει το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τον Μπογκντάνι στο 42’ για να έρθει ο Ριμπέιρο στο 89’ να κάνει το 4-1. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Καλάιο στις καθυστερήσεις.

Σημαντική νίκη πήρε η Κιέβο με 2-0 επί της Πεσκάρα. Ο Λουτσιάνο με πέναλτι στο 75’ άνοιξε το σκορ για να διαμορφωθεί το τελικό 2-0 από τον Τιρό δύο λεπτά αργότερα.

Μεγάλη νίκη πήρε η Πάρμα με 3-2 επί της Ρόμα. Ο Λαμέλα στο 8’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «τζιαλορόσι» για να έρθουν τα τέρματα των Μπελφοντίλ (34’), Παρόλο (37’) και Ζακάρντο (65’) να δώσουν τη νίκη στους γηπεδούχους. Οι Ρωμαίοι απλά μείωσαν με τέρμα του Τότι στο 71’.

Τέλος, η Ουντινέζε, σώθηκε στις καθυστερήσεις μένοντας στο ισόπαλο 2-2 με την Κατάνια. Ο Ντιν Νατάλε στο 29’ άνοιξε το σκορ για τις «ζέβρες» με τον Κάστρο στο 63’ να ισοφαρίζει. Ο Λόντι στο 85’ έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους για να έρθει ξανά ο Ντι Νατάλε στο 93’ να δώσει την ισοπαλία στην ομάδα του.

Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία