Κύπελλο Ισπανίας: Εύκολα Μάλαγα και Ατλέτικο (video)

Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης πήραν Μάλαγα και Ατλέτικο Μαδρίτης, με τη Θέλτα να μπλέκει άσχημα μετά την ήττα της με 2-0 από την Αλμερία.

Κοντά στους «16» του Κόπε ντελ Ρέι βρίσκεται η Μάλαγα η οποία συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Στο πρώτο της παιχνίδι με την Κασερένο επικράτησε 4-3. Ο Ονιέγου μόλις στο 2’ άνοιξε το σκορ για τους Ανδαλουσιανούς με τον Σάντα Κρουζ στο 22’ να κάνει το 2-0. Οι γηπεδούχοι με τέρματα των Γιαράιθ (37’) και Χουράδο (42’) κατάφεραν να ισοφαρίσουν, ωστόσο στην επανάληψη η Μάλαγα έφτασε στη νίκη. Ο Ντούντα στο 59’ έκανε το 3-2 για να γίνει το 4-2 από τον Σάντα Κρουζ στο 73’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 87’ από τον Εστέβε.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η πρωτοπόρος της Πριμέρα Ντιβιζιόν, Ατλέτικο Μαδρίτης. Αυτό γιατί πέρασε νικηφόρα 3-0 από την έδρα της Ρεάλ Γιαέν. Ο Κόστα στο 28’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για να γίνει το 2-0 από τον Λόπεθ στο 62’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με τέρμα του Γκαρσία.

Δύσκολο γίνεται πλέον το έργο της πρόκρισης για τη Θέλτα, η οποία ηττήθηκε 2-0 από την Αλμερία στο πρώτο παιχνίδι. Ο Γιόναταν στο 52’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μολινέρο στο 86’ έκανε το 2-0 που δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Τέλος, η Σαραγόσα, φιλοξένησε τη Γρανάδα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης επικρατώντας 1-0. Το γκολ για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ σημειώθηκε από τον Αράντα στο 79’.

ΠΑΟΚ: Πέθανε ο Νίκος Τζαντζαράς
LIVE Euroleague: Ο «τελικός» για το Final Four του Παναθηναϊκού AKTOR κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ
Παναθηναϊκός Aktor: Στο ΟΑΚΑ για τον... τελικό ο Δ. Γιαννακόπουλος
Παναθηναϊκός: Ατομικό για Μπερνάρ και Ιωαννίδη