Στα πέναλτι ο Απόλλων, 4-3 την Κόρινθο

Μετά το 1-1 της παράτασης ανάμεσα σε Απόλλωνα Σμύρνης και Κόρινθο οι Αθηναίοι εμφανίστηκαν ψυχραιμότεροι επικρατώντας 4-3 και παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τον ΟΦΗ θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας ο Απόλλωνας Σμύρνης που πέρασε νικηφόρα από την Κόρινθο επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας στη διαδικασία των πέναλτι μετά το 1-1 των 120 λεπτών της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 4’ είχαν δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Φίλη που έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Αθανασίου. Από εκεί και πέρα η ομάδα της Σμύρνης πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε περισσότερες ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ.

Μέχρι το 90’ δεν άλλαξε κάτι και μοιραία οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στο 108’ οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα όταν ο Διαμαντής με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ και έδειχνε πως θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Παρόλα αυτά, στο τελευταίο λεπτό της παράτασης ο Φίλης έκανε το φάουλ με τον Φελίπε με καρφωτή κεφαλιά να ισοφαρίζει σε 1-1 και να στέλνει το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί ο Δεληζήσης έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με τον Αθανασίου να αποκρούει την εκτέλεση του Μακρή. Ο Κωνσταντίνου ευστόχησε κάνοντας το 2-0 για να αποκρούσει ξανά ο Αθανασίου, αυτή τη φορά το πέναλτι του Παπαευθυμίου. Ο Μέλκας απάντησε αποκρούοντας το πέναλτι του Διαμαντίδη για να μειώσει ο Φελίπε σε 2-1.

Ο Μέλκας απέκρουσε και το πέναλτι του Χιντζίδη με τον Νικολόπολο να ισοφαρίζει σε 2-2 για την Κόρινθο και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Ιασωνίδης έκανε το 3-2 για τον Απόλλωνα για να ισοφαρίσει ξανά ο Φίλης.

Ο Κρουσταλέλης έκανε το 4-3 για τους φιλοξενούμενους με τον Αθανασίου να αποκρούει την εκτέλεση του Ματεντζίδη και να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του.

KΟΡΙΝΘΟΣ: Μέλκας, Ντερτιλής, Φίλης, Ματεντζίδης, Παπαευθυμίου, Φελίπε, Πεχλιβανόπουλος, Τσουβαλτζίδης, Κατσίκης Π (75’ Λίνο)., Κάλφας (60’ Νικολόπουλος), Σαμπάνης (100’ Μακρής).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Αθανασίου, Κωνσταντίνου, Χιντζίδης, Κύργιας, Ιασωνίδης, Ντουτσαρίδης, Καμαρά, Τομαράς (61’ Διαμαντίδης), Δεληζήσης, Διαμάντης (117’ Κρουσταλέλης), Μανιάς (73’ Κορώνης).

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ