Πέταξε έξω από τον τελικό τη Σέλτικ η Χαρτς!

Θύμα έκπληξης, γνωρίζοντας την ήττα από τη Χαρτς στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης στις καθυστερήσεις (2-1) και παράλληλα τον αποκλεισμό από τον τελικό Κυπέλλου Σκωτίας, έπεσε η Σέλτικ.

Οι «καρδιές» πήραν προβάδισμα στο 47΄ με δυνατό σουτ του πρώην μέσου του Παναθηναϊκού, Ρούντολφ Σκάτσελ, ωστόσο οι «καθολικοί» ισοφάρισαν με τον Γκάρι Χούπερ, ο οποίος έκανε του κεφαλιού του τρία λεπτά πριν εκπνεύσει η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

Μία αμφιλεγόμενη όμως απόφαση του διαιτητή της αναμέτρησης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, καταλογίζοντας την εσχάτη των ποινών σε χέρι του Ζαλιούσκας μέσα στην περιοχή, ήταν αυτή που έδωσε στη Χαρτς το εισιτήριο για τον τελικό, καθώς ο Μπίτι δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα «γράφοντας» το τελικό 2-1.

Ο φετινός τελικός έτσι του Κυπέλλου Σκωτίας δεν θα είναι άλλος από το ντέρμπι του Εδιμβούργου ανάμεσα στη Χιμπέρνιαν (προκρίθηκε επίσης από έναν ημιτελικό... θρίλερ επί της Αμπερντίν το Σάββατο) και τη Χαρτς, γεγονός που τελευταία φορά συνέβη πριν από 116 χρόνια και συγκεκριμένα το 1896!

ΣΕΛΤΙΚ: Φόστερ, Γουίλσον, Μολγκρό, Λούβενς, Λούστιγκ (74’ Γουανιγιάμα), Μπράουν (82’ ΜακΓκέοχ), Λέντλεί, Κι Σουνγκ Γιάνγκ, Σαμαράς (60’ Στόουκς), Κόμονς, Χούπερ

ΧΑΡΤΣ: ΜακΝτόναλντ, Γκρέιντζερ, Μπαρ, Γουέμπστερ, ΜακΓκόουαν, Ζαλιούσκας, Μπλακ (65’ Σαντάνα), Ντράιβερ, Σκάτσελ, Έλιοτ (78’ Πρισινένκο), Ρόμπινσον (46’ Μπίτι)