Μακριά από την «ουρά» η Ντε Γκράαφσαπ

Ολοκληρώθηκε η 29η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος και η Ντε Γκράαφσαπ ξέφυγε από την τελευταία θέση της κατάταξης κερδίζοντας με 3-0 την Ουτρέχτη.

Στο 22ο λεπτό ο Ράιντελ Πέπον εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της αντίπαλης άμυνας κ αι διαμόρφωσε το 1-0 για τους μέχρι πρότινος ουραγούς της Eredevisie. Ακολούθησαν δύο γκολ του Μάικλ Ντε Λέο στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, στις 25 Φεβρουαρίου η Ντε Γκράαφσαπ σημείωσε τελευταία φορά παραπάνω από ένα γκολ σε ένα ματς. Σε κάθε περίπτωση συμπλήρωσε 19 βαθμούς και άφησε την Εξέλσιορ στην τελευταία θέση με 18. Από την άλλη, η Ουτρέχτη έμεινε στους 33 βαθμούς.

Ακόμα, η Φίτεσε επικράτησε με 3-1 της Φένλο. Οι Αλεξάντερ Μπάτνερ και Μπόνι Βίλφρεντ σημείωσαν το 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 με τον Γιανίκ Βίλντσοτ στο 52ο λεπτό. Η Φένλο έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν ισοφάρισε και ο Νίκι Χοφς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90ό λεπτό. Μοιραία «κόλλησε» στους 25 βαθμούς και στην 16η θέση, ενώ ο σύλλογος του Άρνεμ έμεινε στην έβδομη θέση συμπληρώνοντας 45 βαθμούς.

Τέλος η Ντεν Χάαγκ συνέτριψε με 3-0 την Χρόνινγκεν και ξέφυγε από τις «επικίνδυνες» θέσεις. Οι Τσάρλτον Βιτσέντο, Κένεθ Ομερούο και Έμπι Σμόλαρεκ αποτέλεσαν τους σκόρερ των γηπεδούχων. Έτσι η Ντεν Χάαγκ συμπλήρωσε 32 βαθμούς και άφησε την Χρόνινγκεν στους 35.