Στο «κόλπο» η Χερενφέιν

Το 4-1 της Χερενφέιν σε βάρος της Φένλο διατήρησε τις «καρδούλες» στην πέμπτη θέση της Eredevisie.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ξεχώρισε από τα σαββατιάτικα (24/03) παιχνίδια της 27ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος. Ο Βίκτορ Ελμ βρήκε δίχτυα δύο φορές και η Χερενφέιν παρέμεινε σε... τροχιά Ευρώπης. Παράλληλα βρέθηκε δύο βαθμούς μακριά από την κορυφή, αλλά έχει έναν αγώνα παραπάνω σε σχέση με τρεις από τις τέσσερις ομάδες που είναι πιο πάνω στην κατάταξη.

Από την πλευρά της, η Τβέντε έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Ντεν Χάαγκ. Έτσι συμπλήρωσε 52 βαθμούς, έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Άλκμααρ.  Ο Γκλινόρ Πλετ ισοφάρισε στο 62ο λεπτό το γρήγορο γκολ του Έμπι Σμόλαρεκ που έβαλε την Ντεν Χάαγκ μπροστά στο σκορ στο έκτο λεπτό.

Ισοπαλία με 1-1 καταγράφηκε ανάμεσα σε Μπρέντα και Ναϊμέγκεν. Το 1-0 υπέρ της Ναϊμέγκεν του Λάσε Σόουν στο 20ό λεπτό «απαντήθηκε» από το 1-1 του Νούρντιν Μπουκαρί στο 77ο λεπτό. Πάντως, ο σκόρερ της Μπρέντα αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.

Τέλος, η Ρόντα επικράτησε εύκολα με 3-1 της Φίτεσε στον άλλον αγώνα της ημέρας. Οι Σαναχαρίμπ Μαλκί, Ντάβι Ντε Μπούλε και Ματνς Γιάνκερ αποτέλεσαν τους σκόρερ των γηπεδούχων.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ