Τρεις ακόμα στην οκτάδα του Κυπέλλου Σκοτίας

Αμπερντίν, Σεντ Μίρεν και Χαρτς προκρίθηκαν στους «8» του Κυπέλλου Σκοτίας, ενώ εκκρεμεί μία ακόμα θέση στην τελική οκτάδα της διοργάνωσης.

Με γκολ του Άντριου Κοσιντάιν στο 90ό λεπτό, η Αμπερντίν πέρασε από την έδρα της Κουίν οφ δε Σάουθ με 2-1. Ο 24χρονος κεντρικός αμυντικός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά, ενώ ο Ράιν Μακ Γκάφι είχε ισοφαρίσει, με πέναλτι στο 58ο λεπτό, το 1-0 της Αμπερντίν στο 21ο λεπτό με τον Φρέιζερ Φίβι.

Με το ίδιο σκορ, 2-1, πέρασε η Σεντ Μίρεν από το Victoria Park της Ρος Κάουντι. Στο 14ο λεπτό ο Γκάρι Τιλ και στο 53ο ο Νίγκελ Χασελμπάινκ σημείωσαν τα τέρματα των φιλοξενουμένων, ενώ στο 55ο λεπτό μείωσε σε 2-1 ο Σαμ Μόροου. Μάλιστα η Σεντ Μίρεν αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 37ο λεπτό λόγω αποβολής του Στίβεν Τόμπσον.

Πάλι με 2-1, αλλά στην παράταση, προκρίθηκε στους «8» η Χαρτς επί της Σεντ Τζόνσον, καθώς ο Μάριους Ζαλιούκας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 117ο λεπτό με κοντινό σουτ. Στο 90ό λεπτό, ο Τζέιμι Χαμίλ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με πέναλτι, ενώ στο 84ο ο Μάρεϊ Ντέιβιντσον είχε βάλει προσωρινά, όπως αποδείχθηκε, την Σεντ Τζόνσον μπροστά στο σκορ με 1-0.

Οι επαναληπτικοί της φάσης των «16» θα ολοκληρωθούν με το ματς της Έιρ με την Φόλκερκ την Τετάρτη (15/02). Παρακάτω τα ζευγαρώματα των προημιτελικών του Κυπέλλου Σκοτίας: