Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο άνθρωπος των ρεκόρ - Όλα τα γκολ σε Μουντιάλ (videos)
Twitter/Portugal Federation

Μουντιάλ 2022: Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε πέντε διοργανώσεις

Ιστορικό ήταν το παιχνίδι με την Γκάνα για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος σκόραρε και έβαλε το όνομα του για μια ακόμα φορά στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ, ο οποίος αγωνίζεται ως ελεύθερος μιας και έλυσε το συμβόλαιο του με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κατάφερε κάτι που δεν μπόρεσαν να πετύχουν μεγάλοι αστέρες του αθλήματος οδηγώντας την Πορτογαλία στη νίκη κόντρα στην Γκάνα στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε ντεμπούτο σε Παγκόσμιο Κύπελλο με την Πορτογαλία το 2006 στα γήπεδα της Γερμανίας και συγκεκριμένα στις 11 Ιουνίου όταν έπαιξε κόντρα στην Ανγκόλα. Το πρώτο του γκολ σε Μουντιάλ ήρθε έξι μέρες αργότερα, όταν σε ηλικία 21 ετών και 132 ημερών έγινε ο νεότερος Πορτογάλος που σκοράρει σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου στη νίκη με 2-0 κόντρα στο Ιράν.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν έπαιξε στον τελευταίο αγώνα της Πορτογαλίας στον όμιλο με το Μεξικό και στη φάση των "16", χρειάστηκε να αντικατασταθεί νωρίς σε μια δύσκολη νίκη με 1-0 επί της Ολλανδίας.

Στα προημιτελικά, η Πορτογαλία αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Αγγλία και στη διαδικασία των πέναλτι, ο Ρονάλντο σκόραρε το νικητήριο πέναλτι για να στείλει τη χώρα του στα ημιτελικά. Η Πορτογαλία έχασε στη συνέχεια από τη Γαλλία και τη Γερμανία και τερμάτισε τέταρτη και ο Κριστιάνο Ρονάλντο τελείωσε με ένα μοναχικό γκολ στην παρθενική του συμμετοχή σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η απογοητευτική πορεία στην Νότια Αφρική

Στο επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο το 2010 στα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής, ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε κερδίσει τη Χρυσή Μπάλα και το Champions League και είχε κερδίσει τη μετακίνηση στην ομάδα των ονείρων του, τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Επιπλέον, κληρονόμησε τη φανέλα με το νούμερο 7 και την αρχηγία της Πορτογαλίας από τον Λουίς Φίγκο. Ωστόσο, στους τέσσερις αγώνες της Πορτογαλία σκόραρε μόνο σε έναν, στο «πάρτι» με 7-0 κόντρα στην Βόρεια Κορέας. Η Πορτογαλία αποκλείστηκε μετά την ήττα με 1-0 από την τελική πρωταθλήτρια Ισπανία.

O τραυματισμός που του έκοψε την «φόρα»

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο εξασφάλισε την πρόκριση της Πορτογαλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου του 2014 με ένα εκπληκτικό χατ-τρικ στη νίκη με 3-2 επί της Σουηδίας στα προκριματικά.

Ωστόσο, ο Πορτογάλος σταρ τραυματίστηκε πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο και δεν έφτασε στο τουρνουά στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Ως αποτέλεσμα, η Πορτογαλία ταλαιπωρήθηκε, χάνοντας 4-0 από τη Γερμανία στον πρώτο της αγώνα, ενώ στον δεύτερο αγώνα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τις ΗΠΑ, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να δίνει την ασίστ για την ισοφάριση.

Ο Ρονάλντο πέτυχε ένα νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις για την Πορτογαλία στη νίκη της με 2-1 επί της Γκάνας στον τελευταίο αγώνα του ομίλου, αλλά δεν ήταν αρκετό για την ομάδα να περάσει τη φάση των ομίλων.

Το ιστορικό χατ τρικ το 2018

Στον πρώτο αγώνα της Πορτογαλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018 εναντίον της Ισπανίας, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε ένα από τα πιο αξιομνημόνευτα παιχνίδια του για την Πορτογαλία.

Ο Ρονάλντο σκόραρε με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του και σκόραρε ξανά πριν από το ημίχρονο για να της δώσει προβάδισμα 2-1 μετά την ισοφάριση του Ντιέγκο Κόστα. Ωστόσο, τα γρήγορα γκολ των Ντιέγκο Κόστα και Νάτσο Φερνάντεζ έδωσαν στην Ισπανία προβάδισμα με 3-2.

Με το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες, ο Κριστιάνο Ρονάλντο με τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 88ο λεπτό ολοκλήρωσε ένα λαμπρό χατ-τρικ και να σώσει έναν βαθμό για την Πορτογαλία. Έτσι ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο γηραιότερος παίκτης που πέτυχε χατ-τρικ στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIFA.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο συνέχισε να σκοράρει το νικητήριο γκολ στη νίκη με 1-0 επί του Μαρόκου και έπαιξε στην ισοπαλία 1-1 με το Ιράν. Η Πορτογαλία πήγε στη φάση των 16, όπου έχασε 2-1 από την Ουρουγουάη.

Πλέον ο Πορτογάλος σούπερ σταρ σκόραρε και στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 και έγραψε ιστορία, δείχνοντας έτοιμος να οδηγήσει ψηλά την χώρα του όντας πλέον απαλλαγμένος από τα όσα προβλήματα υπήρχαν με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.