Μουντιάλ 2014: Με κόσμο η Αίγυπτος (videos)

Ενώπιον 10,000 θεατών, η Αίγυπτος επικράτησε με 2-1 της Ζιμπάμπουε χάρη σε πέναλτι του Μοχάμεντ Αμπουτρίκα στο 88ο λεπτό.

Το παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής του δεύτερου προκριματικού γύρου της ζώνης CAF για το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο αποτέλεσε το πρώτο των Αιγύπτιων με παρουσία θεατών, έστω και περιορισμένου αριθμού, μετά τα περσινά γνωστά επεισόδια. Συνδυάστηκε, μάλιστα, με την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς του έβδομου ομίλου, οπότε η εθνική του Μπομπ Μπράντλεϊ δείχνει έτοιμη να διεκδικήσει θέση στα γήπεδα της Βραζιλίας. Στην προκειμένη, ο Χόσνι Αμπντ Ραντού άνοιξε το σκορ με εκτέλεση φάουλ στο 65ο λεπτό και ο Νόλετζ Μοσούνα ισοφάρισε στο 75ο, αλλά το πέναλτι του Αμπουτρίκα ήταν εκείνο που έκρινε τον νικητή της αναμέτρησης, που έγινε υπό σημαντική παρουσία αστυνομικών δυνάμεων.

Στο τελευταίο ματς της τρίτης αγωνιστικής, η Αλγερία κέρδισε με 3-1 το Μπενίν ενώπιον 30,000 θεατών. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 1-1, αφού ο Ρούντι Γκεστεντέ ισοφάρισε στο 27ο λεπτό το γκολ του Σοφιάν Φεγκουλί στο 10ο. Οι γηπεδούχοι, όμως, ήταν ανώτεροι στο δεύτερο 45λεπτο, κάτι που πιστοποιήθηκε από το τέρμα του Σαφίρ Ταϊντέρ στο 60ό λεπτό, στο οποίο είχε ενεργή συμμετοχή ο Ραφίκ Τζιμπούρ του Ολυμπιακού. Εν τέλει, στο 92ο λεπτό, ο Ισλάμ Σλιμανί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Παρακάτω ο «χάρτης» του δεύτερου προκριματικού γύρου με την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής:
Πρώτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αιθιοπία 7, Νότια Αφρική 5, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3, Μποτσουάνα 1.

Δεύτερος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Τυνησία 9, Σιέρα Λεόνε 4, Ισημερινή Γουινέα 4, Πράσινο Ακρωτήριο 0.

Τρίτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ακτή Ελεφαντοστού 7, Τανζανία 6, Μαρόκο 2, Γκάμπια 1.

Τέταρτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Γκάνα 6, Ζάμπια 4, Σουδάν 4, Λεσότο 2.

Πέμπτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Κονγκό 9, Μπουρκίνα Φάσο 3, Νίγηρας 3, Γκαμπόν 3.

Έκτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Νιγηρία 5, Μαλάουι 5, Ναμίμπια 3, Κένυα 2.

Έβδομος Όμιλος
Αίγυπτος-Ζιμπάμπουε 2-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αίγυπτος 9 , Γουινέα 4, Μοζαμβίκη 2, Ζιμπάμπουε 1.

Όγδοος Όμιλος
Αλγερία-Μπενίν 3-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αλγερία 6, Μάλι 6, Μπενίν 4, Ρουάντα 1.

Ένατος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Καμερούν 6, Λιβύη 5, Δημοκρατία του Κονγκό 4, Τόγκο 1.

Δέκατος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Σενεγάλη 5, Λιβερία 4, Ανγκόλα 3, Ουγκάντα 2.

Σημείωση: Ο πρώτος από κάθε όμιλο θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Μουντιάλ 2014 μέσω διπλών αγώνων-μπαράζ (σ.σ. πέντε ζευγάρια).

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ