Europa League: Εύκολα Γιουνάιτεντ και Ίντερ (videos)

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς με την Μπριζ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ένα ημίχρονο αρκούσε στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να «κλειδώσει» την πρόκριση επί της Μπριζ, μετά το 1-1 στο Βέλγιο. Οι «μπέμπηδες» διέλυσαν με 5-0 τους πρωτοπόρους της Jupilel League και πήραν με εμφατικό τρόπο το «εισιτήριο» για τους«16» του Europa League, ενώ η Ίντερ «πάτησε» στο 2-0 του πρώτου αγώνα με την Λουντογκόρετς και με... περίπατο στο Μιλάνο (2-1) θα συνεχίσει και αυτή στη διοργάνωση.

Σε αγώνα που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο Meazza, η Ιντερ πέτυχε δεύτερη νίκη σε βάρος της Λουντογκόρετς (2-1) και συνεχίζει να εκπροσωπεί την Ιταλία στην Ευρώπη. Οι Nerazzurri βρέθηκαν να χάνουν στο 26' από το γκολ του Σόουζα, όμως πριν καν βγει το πρώτο μέρος είχαν πάρει προβάδισμα στο σκορ χάρη στα γκολ που σημείωσαν οι Μπιράγκι (32') και Λουκάκου (45'). Ο Αλέξις Σάντσες είχε δοκάρι στην επανάληψη και το 2-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Στα άλλα ματς, ο Αγιαξ κουβαλούσε στην πλάτη τη ήττα 2-0 από την Χετάφε και οι Ισπανοί φρόντισαν να κάνουν σαφές στους Ολλανδούς ότι δεν θα περάσουν. Μόλις στο 5' ο Χάιμε Μάτα έκανε το 0-1 και έτσι ο Αίαντας χρειαζόταν 4 γκολ. Τελικά έβαλε μόνο δύο με τους Ντανίλο Περέιρα (10') και Ολιβέιρα (πεν. 63') αλλά το 2-1 παρέμεινε χαρίζοντας στους Μαδριλένους την πρόκριση. Αυτή πήρε ένα ακόμα ισπανικό club, η Σεβίλλη, η οποία έδωσε μάχη με την Κλουζ και μετά το 0-0 στην Ανδαλουσία πέρασε χάρη στο 1-1 του πρώτου ματς στην Ρουμανία.

Εκτός έμεινε η Μπενφίκα, που είχε χάσει στην Σαχτάρ με 2-1, και παρότι προηγήθηκε με 3-1, παραχώρησε 3-3 στους Ουκρανούς και... χαιρέτισε, ενώ κόντρα στα προγνωστικά πέρασε και η Κοπεγχάγη.

Οι Δανοί είχαν φέρει εντός 1-1 με την Σέλτικ και πήραν απίστευτο διπλό με 1-3 και τεράστια πρόκριση με γκολ των Σάντος, Μπιέλ, Ν' Ντόι.