Ατλέτικο για κούπα!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 1-0 την Άρσεναλ και σε συνδυασμό με 1-1 του Λονδίνου προκρίθηκε στον τελικό του Europa League

Το γκολ του Ντιέγκο Κόστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έστειλε την Ατλέτικο Μαδρίτης στον τελικό του Europa League. Οι «ροχιμπλάνκος» επιβλήθηκαν με 1-0 της Άρσεναλ στο «Wanda Metropolitano» και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «Εμιρέιτς» εξασφάλισαν το «εισιτήριο» για τον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί στις 16 Μαΐου στο γήπεδο της Λιόν. Αντίπαλος της θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Σάλτσμπουργκ-Μαρσέιγ, που αυτή την ώρα αγωνίζονται στην παράταση.

Το 250ό ευρωπαϊκό ματς του Αρσέν Βενγκέρ ως προπονητή της Άρσεναλ δεν στέφθηκε με επιτυχία για την ομάδα του Αλσατού τεχνικού, ο οποίος θα αποχωρήσει το καλοκαίρι από τον πάγκο της μετά από 21 χρόνια χωρίς να έχει κατακτήσει κάποιο ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Με την 5η σερί εντός έδρας νίκη της στα πέντε τελευταία ματς της διοργάνωσης η ομάδα του (τιμωρημένου) Ντιέγκο Σιμεόνε θα επιδιώξει να κατακτήσει το τρόπαιο για δεύτερη φορά μετά από 8 χρόνια (το είχε καταφέρει τη σεζόν 2009/2010 απέναντι στην Φούλαμ).

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»