Δεν άντεξε στη Βιέννη και ηττήθηκε ο Αστέρας

Την πρώτη του ευρωπαϊκή ήττα γνώρισε ο Αστέρας στη Βιέννη με 3-1 από τη Ραπίντ, χάνοντας την πρόκριση για τα πλέι οφ του Europa League.

Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όμως ο Πέτσος στο 25’ άνοιξε το σκορ για τους Αυστριακούς. Στο 57’ ο Γκρατσίνι ισοφάρισε σε 1-1, αλλά η χαρά του Αστέρα κράτησε λίγο. Στο 63’ ο Σάουμπ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Ραπίντ, ενώ ο ίδιος στο 85’ σφράγισε την πρόκριση, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Αστέρα σταματά εδώ, αλλά σίγουρα δικαιούταν κάτι καλύτερο και από τα δύο παιχνίδια.

Με στόχο να αντέξει την πίεση της Ραπίντ και να κυνηγήσει το γκολ παρατάχθηκε ο Αστέρας, με τον Γκόιαν και τον Κάφα να βρίσκονται στην αρχική ενδεκάδα. Και οι Αρκάδες στο 7’ απείλησαν με ένα σουτ του Τσαμπούρη, ενώ στο 10’ ο Μπαράλες δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί μπαλιά του Κάφα για να απειλήσει. Κι ενώ η ελληνική ομάδα πίεζε και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, η Ραπίντ ήταν αυτή που σκόραρε. Στο 26’ ο Σάμπιτζερ έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Μπόιντ κέρδισε την κόντρα και σέρβιρε στον Πέτσο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Ο Αστέρας χάθηκε για λίγα λεπτά, αλλά μετά από ένα δεκάλεπτο κατάφερε να συνέλθει και να απειλήσει. Στο 37’ από σέντρα του Τσαμπούρη, ο Ναβάρο έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 39’ ο Κάφα έκανε τη σέντρα και ο Ουσέρο από την καρδιά της περιοχής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Νόβοτα. Το ημίχρονο έκλεισε με μεγάλη ευκαιρία της Ραπίντ, καθώς το σουτ του Σάμπιτζερ στο 45’ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μπαντή.

Στο δεύτερο μέρος ο Τσιώλης έριξε στο παιχνίδι τον Γκρατσίνι και λίγα λεπτά μετά δικαιώθηκε. Στο 53’ ο Μπόιντ έπιασε ένα σουτ αφύλακτος, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 57’ όμως ο Ντε Μπλάσις έκανε τη σέντρα, ο Τρίμελ δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα στρώθηκε στον Γκρατσίνι ο οποίος εκτέλεσε με πλασέ τον Νοβότα για το 1-1.

Η χαρά των Αρκάδων δεν κράτησε πολύ όμως, καθώς στο 63’ από κόντρες στην περιοχή τους, ο Σάουμπ που μόλις είχε περάσει στο ματς, με πλασέ έκανε το 2-1. Στο 67’ ο Νόβοτα μπλόκαρε κεφαλιά του Μπαράλες, με τον Αστέρα να συνεχίζει να ψάχνει το γκολ. Όμως στο 85’ σε αντεπίθεση της Ραπίντ, ο Σάουμπ και πάλι με σουτ έκανε το 3-1.

Ραπίντ Βιέννης: Νόβοτα, Μπέρεντ, Σράμελ, Σονλάιτνερ, Πέτσος, Χόφμαν (80’ Γκρόζουρεκ), Μπόσκοβιτς, Μπόιντ, Σάμπιτζερ (61’ Σάουμπ), Τρίμελ, Μπουρκστάλερ (88’ Πάβελιτς)

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Τσαμπούρης, Γκοιάν, Κουρμπέλης, Πιπίνης, Ουσέρο, Ζησόπουλος (46’ Γκρατσίνι), Ναβάρο (68’ Μπακασέτας), Κάφα, Ντε Μπλάσις, Μπαράλες (68’ Χουάνμα)

Θυμηθειίτε την εξέλιξη του αγώνα

{coveritlive}e5c74d9ca1{/coveritlive}

Κλοπ: Άνοιξε Instagram με συγκινητικό μήνυμα προς τον κόσμο της Λίβερπουλ - «Ήταν μια ερωτική σχέση»
AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες