9ος Όμιλος: Λύτρωση για Λιόν

Ματσάρα στο Ισραήλ όπου η Λιόν κατάφερε να περάσει νικηφόρα με 4-3 από την έδρα της Χάποελ Κιριάτ Σμόνα σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι.

Το απόλυτο στα πρώτα της δύο παιχνίδια έχει κάνει η Λιόν στους ομίλους του Europa League. Οι Λιονέ απέναντι στη Χάποελ Κιριάτ Σμόνα τα βρήκαν σκούρα, ωστόσο αποχώρησαν με τη νίκη με 4-3. Ο Αμπουχατζίρα στο 7’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους. Μέχρι το ημίχρονο όμως, οι Γάλλοι είχαν ανατρέψει το σκορ και βρέθηκαν μπροστά με 3-1.

Ο Φοφανά στο 17΄ ισοφάρισε για τη Λιόν, με τον Μονζόν στο 22’ να της δίνει το προβάδισμα με 2-1. Ο Ρεβεγιέρ στο 31’ έκανε το 3-1 δείχνοντας πως «καθαρίζει» για την ομάδα του. Στην επανάληψη όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν εκ νέου στην ανατροπή ισοφαρίζοντας με τέρματα των Λεβί (51’) και Αμπουχατζίρα (66’).

Ωστόσο, όλα αυτά, μέχρι να έρθει ο Φοφανά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με 3-2 και να τη φέρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

ΧΑΠΟΕΛ ΚΙΡΙΑΤ ΣΜΟΝΑ: Άμος, Τζέντεκ, Γκαμπάι, Χασαρμά (46’ Κόεν), Λέβι, Ενμπίντερ, Ελίσα (88’ Γκαζάλ), Γκέρζιχ, Ροσέ, Αμπουχατζίρα, Λέντσε (46’ Αμπέντ)
ΛΙΟΝ: Βερκούτρ, Κονέ, Λόβρεν, Φοφανά, Ρεβεγιέρ, Μονζόν, Γκρενιέ (54’ Μπενζιά), Γκοναλόν, Γκεζάλ (63’ Μαλμπράνκ), Λισάντρο, Μπριάν.

Έδειξε τα δόντια της

Μεγάλη εμφάνιση έκανε η Σπάρτα Πράγας στην αναμέτρησή της με την Αθλέτικ Μπιλμπάο απέναντι στην οποία επικράτησε 3-1 και πήρε την πρώτη της νίκη στους ομίλους. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν στο 25’ με τέρμα του Ζαποτότσνι για να γίνει το 2-0 από τον Μπαλά στο 40’. Οι γηπεδούχοι, καθάρισαν το παιχνίδι στην έναρξη της επανάληψης, καθώς ο Χουσμπάουερ στο 56’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 3-0.

Οι Βάσκοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος καθώς μείωσαν σε 3-1 στο 73’ με τέρμα του Ντε Μάρκος.

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ: Βάσλικ, Πάμιτς, Σβέντικ, Ζαποτότσνι, Ματεγιόφσκι (79’ Παβέλκα), Χούσμπαουερ, Κρεΐσι (72’ Σαλάκ), Χόλεκ, Γιάροσικ, Μπαλά, Κάντλετς (87’ Πρίκριλ)
ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Αμορεμπιέτα, Ιραόλα, Καστίγιο (62’ Ερέρα), Ιτουράσπε, Ντε Μάρκος, Σουσαέτα, Γκουρπέγκι, Ιμπάι Γκόμεθ (57’ Λόπεζ), Μουνιαΐν, Αντούριθ (64’ Γιορέντε).

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: Επίσημο το sold out για το Game 5
Χάντμπολ: Έως το 2026 στο «τιμόνι» της ΑΕΚ ο Μπουζόν
Ολυμπιακοί Αγώνες: «Άκυρο» σε Ρώσους και Λευκορώσους εθελοντές λόγω ασφάλειας
Ντιέγκο Μαραντόνα: Σκέψεις μεταφοράς των λειψάνων του στο Μπουένος Άιρες