4ος Όμιλος: Στον… λάκκο των λεόντων η Λάτσιο

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε με 2-1 της Λάτσιο και είναι στην κορυφή του ομίλου. Ισόπαλες Βασλούι και Ζυρίχη με 2-2.

Στην τελευταία θέση του ομίλου βρίσκεται πλέον η Λάτσιο η οποία έχει ξεκινήσει με πολύ άσχημο τρόπο τις υποχρεώσεις της για το Europa League. Η ομάδα του Έντι Ρέγια αρχικά αναδείχθηκε ισόπαλη με την Βασλούι και για την δεύτερη αγωνιστική ηττήθηκε με 2-1 από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία είναι στην κορυφή του ομίλου με το δύο στα δύο.

Ο Φαν Βόλφσβινγκεν στο 21’ με τακουνάκι έκανε το 1-0 για τα «λιοντάρια» με τον Κλόζε να ισοφαρίζει στο 40’. Ωστόσο, πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με τέρμα του Ινσούα στο 45’. Ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος, αποβλήθηκε στο 50’ χωρίς όμως αυτό να στοιχίσει στην ομάδα του.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Βασλούι και Ζυρίχη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 με τους Ρουμάνους να είναι στην 2η θέση. Ο Αλφόνσε με κεφαλιά στο 32’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ελβετούς, ωστόσο στο 62’ ο Κοχ έκανε πέναλτι όπου αποβλήθηκε με τον Βέσλεϊ να ισοφαρίζει.

Στο 77’ ο Τεμαντζέρα ανέτρεψε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Μεχμέντι δύο λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα που αφήνει τα πάντα ανοιχτά για την δεύτερη θέση του ομίλου.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς
Η τραγωδία της Superga που διέλυσε τη μεγάλη Τορίνο (videos+photos)
Euroleague: Το κάρφωμα του Λεσόρ και η ασίστ του Ουίλιαμς Γκος στο Top 10 των Game 4 (video)
Ολυμπιακός: Άμεση «προσγείωση» από Μεντιλίμπαρ - «Το μυαλό στη ρεβάνς και όχι στον τελικό»