Για το… θαύμα το Βέλγιο

Τη νίκη εκτός έδρας από την Γερμανία θα αναζητήσει το Βέλγιο για την τελευταία αγωνιστική για να πάρει την 2η θέση, μετά τη νίκη της με 4-1 απέναντι στο Καζακστάν.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Τουρκίας από την Γερμανία το Βέλγιο το οποίο επικράτησε με 4-1 του Καζακστάν και έφτασε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Ο Σίμονς στο 40’ με πέναλτι και ο Αζάρ στο 43’ έκαναν το 2-0 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι «διάβολοι» πέτυχαν ακόμα δύο γκολ με τους Κομπανί (49’) και Ογκουνζίμι (84’) για να έρθει ο Νουρνταουλέτοφ να κάνει το τελικό 4-1 με πέναλτι στο 86’.

Πλέον για να προκριθεί το Βέλγιο θέλει «διπλό» στην Γερμανία απέναντι στους αδιάφορους Γερμανούς.

ΒΕΛΓΙΟ: Μινολέ, Σίμαν, Φαν Μπούιτεν, Κομπανί, Βερτόνγκεν, Σίμονς (75’ Ντεφούρ), Μέρτενς, Βίτσελ, Ντε Καμάργκο (73’ Ογκουντζίμι), Άζαρ (63’ Οντίντζα), Ντεμπελέ
ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Λογκινόφσκι, Κίροφ, Μουκτάροφ, Κουκέγιεφ (61’ Νουρνταουλέτοφ), Καρπόβιτς (75’ Σακμέτοφ), Μουζίκοφ, Ταζιμπέτοφ (57’ Οσταπένκο), Κουργκούλιν, Κιζνιτσένκο, Ροζκόφ, Γεβστίγκνεεφ.

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τα τρία σημερινά παιχνίδια του Ευρωπαϊκού
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (17/06) - Πού θα δείτε πρεμιέρα Γαλλίας και τα ματς του Euro
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (17/06) - «Το παλεύει δυνατά» η ΑΕΚ
Euro 2024, Σπαλέτι: «Δείξαμε χαρακτήρα»