Conference League: Ανατροπή και πρόκριση για Φίτεσε, εύκολα η Σλάβια – Όλα τα αποτελέσματα

Conference League: Η μόνη ομάδα πλην του ΠΑΟΚ που ανέτρεψε σκορ πρώτου αγώνα ήταν η Φίτεσε που προκρίθηκε με το 2-0 επί της Ραπίντ Βιέννης – Εύκολα η Σλάβια την Φενερμπαχτσέ (3-2) – Πέρασαν Μπόντο/Γκλιμτ, PSV, Παρτιζάν, Μαρσέιγ, Λέστερ.

H μόνη ομάδα στη βραδιά που έκανε ανατροπή στα νοκ-άουτ του Conference League, ήταν η Φίτεσε. Οι Ολλανδοί είχαν ηττηθεί 2-1 στη Βιέννη απ’ τη Ραπίντ και «απάντησε» με δική τους επικράτηση 2-0 στο Άρνεμ.

Ο Γκρμπιτς στο 3ο μόλις λεπτό έκανε το 1-0, για να έρθει ο Μπερό να κάνει το 2-0 στο 19’. Γρήγορα-γρήγορα «καθάρισε» το ματς η Φίτεσε και κράτησε το σκορ μέχρι τέλους, παίρνοντας την πρόκριση.

Η Σλάβια Πράγας απ’ την άλλη, δεν προβληματίστηκε απέναντι στη Φενερμπαχτσέ. Οι Τσέχοι είχαν νικήσει 3-2 στην Τουρκία και διπλασίασαν τις νίκες τους στην Πράγα με το ίδιο σκορ. Ο Στραντζ στο 19’ έκανε το 1-0, για να έρθει ο Σορ να κάνει το 2-0 στο 27’. Οι Τούρκοι μείωσαν στο 39’ με τον Χακάν Γιαντάς, αλλά όλα τελείωσαν στο 3-1 του Σορ και πάλι στο 63’. Απλά ο Μπερίσα διαμόρφωσε το 3-2 στο 90’. Έτσι, η Σλάβια πέρασε εύκολα, με τη Φενέρ να μένει εκτός. Ο Δημήτρης Πέλκας ήταν βασικός για τους Τούρκους και αντικαταστάθηκε στο 57’.

Στα απογευματινά ματς, η Μπόντο/Γκλιμτ συνεχίζει να εντυπωσιάζει, παίρνοντας και δεύτερη νίκη κόντρα στη Σέλτικ. Με το υπέρ της 3-1 του πρώτου αγώνα, έμοιαζε διαδικαστική η ρεβάνς. Σολμπάκεν (9’) και Βέτλεσεν (69’) διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 των Νορβηγών. Κόντρα στους Σκωτσέζους που είχαν βασικό τον Γιακουμάκη, ο οποίος έπαιξε 76 λεπτά.

Το περισσότερο σασπένς το είχε το παιχνίδι της Μακάμπι Τελ Αβίβ με την Αϊντχόφεν. Οι Ολλανδοί που είχαν νικήσει 1-0 στην πατρίδα τους, προηγήθηκαν στο Ισραήλ. Ο Φέρτεσεν στο 85’ πέτυχε το γκολ της PSV, με τον Σάμποριτ να ισοφαρίζει στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Παρ’ όλα αυτά οι Ολλανδοί προκρίθηκαν.

Η Παρτιζάν είχε νικήσει 1-0 στην Πράγα και «καθάρισε» την πρόκριση σχετικά εύκολα. Δύο γκολ του Γκόμες στο 7’ και στο 24’ έκαναν το 2-0, για να μειώσει ο Χλόζεκ στο 85’ στο τελικό 2-1. Οι Σέρβοι έπαιζαν με δέκα παίκτες απ’ το 66’ λόγω αποβολής του σκόρερ τους! Πάντως δεν ανησύχησαν και πέρασαν στους «16».

Το ίδιο έκανε η Μαρσέιγ που μετά το 3-1 στο «Βελοντρόμ», επικράτησε και στο Αζερμπαϊτζάν της Καραμπάγκ με 3-0 αυτή τη φορά, χάρη σε γκολ των Γκουέγιε, Γκεντοζί και Φουέντε.

Τέλος, άνετα προκρίθηκε και η Λέστερ που νίκησε και στη Δανία τη Ράντερς αυτή τη φορά με 3-1 (στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει 4-1). Δύο γκολ ο Μάντισον κι ένα ο Μπαρνς για τις «αλεπούδες», μείωσε ο Οντέι για τους γηπεδούχους.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ