Conference League: Οι προκρίσεις κρίθηκαν απ’ τα πρώτα ματς (Videos+Photos)

Conference League: Χωρίς να «ιδρώσουν» ιδιαίτερα, οι ομάδες που είχαν νικήσει στις πρώτες αναμετρήσεις πέρασαν στην επόμενη φάση – Μπόντο/Γκλιμτ, Λέστερ, PSV, Μαρσέιγ και Παρτιζάν στους «16».

Μικρό σασπένς έκρυβαν οι απογευματινές αναμετρήσεις των πλέι οφ για τους «16» του Conference League. Κι αυτό γιατί όπως αποδείχθηκε το προβάδισμα που είχαν πάρει οι νικήτριες των πρώτων αγώνων, δεν γινόταν να ανατραπεί.

Η Μπόντο/Γκλιμτ συνεχίζει να εντυπωσιάζει, παίρνοντας και δεύτερη νίκη κόντρα στη Σέλτικ. Με το υπέρ της 3-1 του πρώτου αγώνα, έμοιαζε διαδικαστική η ρεβάνς. Σολμπάκεν (9’) και Βέτλεσεν (69’) διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 των Νορβηγών. Κόντρα στους Σκωτσέζους που είχαν βασικό τον Γιακουμάκη, ο οποίος έπαιξε 76 λεπτά.

Το περισσότερο σασπένς το είχε το παιχνίδι της Μακάμπι Τελ Αβίβ με την Αϊντχόφεν. Οι Ολλανδοί που είχαν νικήσει 1-0 στην πατρίδα τους, προηγήθηκαν στο Ισραήλ. Ο Φέρτεσεν στο 85’ πέτυχε το γκολ της PSV, με τον Σάμποριτ να ισοφαρίζει στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Παρ’ όλα αυτά οι Ολλανδοί προκρίθηκαν.

Η Παρτιζάν είχε νικήσει 1-0 στην Πράγα και «καθάρισε» την πρόκριση σχετικά εύκολα. Δύο γκολ του Γκόμες στο 7’ και στο 24’ έκαναν το 2-0, για να μειώσει ο Χλόζεκ στο 85’ στο τελικό 2-1. Οι Σέρβοι έπαιζαν με δέκα παίκτες απ’ το 66’ λόγω αποβολής του σκόρερ τους! Πάντως δεν ανησύχησαν και πέρασαν στους «16».

Το ίδιο έκανε η Μαρσέιγ που μετά το 3-1 στο «Βελοντρόμ», επικράτησε και στο Αζερμπαϊτζάν της Καραμπάγκ με 3-0 αυτή τη φορά, χάρη σε γκολ των Γκουέγιε, Γκεντοζί και Φουέντε.

Τέλος, άνετα προκρίθηκε και η Λέστερ που νίκησε και στη Δανία τη Ράντερς αυτή τη φορά με 3-1 (στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει 4-1). Δύο γκολ ο Μάντισον κι ένα ο Μπαρνς για τις «αλεπούδες», μείωσε ο Οντέι για τους γηπεδούχους.

Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη
Ψυχολογική τόνωση από Δημήτρη Γιαννακόπουλο
Παναθηναϊκός AKTOR: «Μάρτυρες "καταδρομικής επιχείρησης" εποχής Μπερτομέου - Δείξτε σεβασμό»
Conference League, Άστον Βίλα - Ολυμπιακός: Με φιλοξενούμενους οπαδούς οι ημιτελικοί