Conference League: Ένας Πέλκας δε φτάνει στη Φενέρμπαχτσε – Προβάδισμα για PSV και Ραπίντ

Conference League: Βήμα πρόκρισης έκανε η Σλάβια Πράγας στην έδρα της Φενέρμπαχτσε στην οποία δεν έφτασε το γκολ του Πέλκα (3-2) – Νίκες για PSV με 1-0 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ και Ραπίντ Βιέννης 2-1 επί της Φίτεσε.

Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Σλάβια Πράγας που επικράτησε 3-2 στο «Σουκρού Σαράτσογλου» επί της Φενέρμπαχτσε. Κάνοντας σημαντικό βήμα για το εισιτήριο της επόμενης φάσης.

Η Φενερμπαχτσέ με τον Πέλκα στην ενδεκάδα της, έδειξε πως είναι σε κακή κατάσταση. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με τον Τραορέ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους (45’).

Οι Τούρκοι ισοφάρισαν στο 58’ με ωραίο πλασέ του Δημήτρη Πέλκα, που έμοιαζε με όαση για την ομάδα του.

Αλλά η απάντηση της Σλάβια ήταν άμεση, καθώς με τέρματα των Ντόρλεϊ και Λινγκρ στο 62’ και στο 64’ πήρε προβάδισμα με 1-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3 με τον Καντίογλου στο 83’ και διατήρησαν ελπίδες για τη ρεβάνς.

Στην Ολλανδία η Αϊντχόφεν υποδέχτηκε την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η PSV προηγήθηκε νωρίς στην αναμέτρηση, με το γκολ του Γκάκπο στο 11ο λεπτό. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα κι έτσι οι Ολλανδοί έχουν προβάδισμα μεν, αλλά τίποτα δεν τελείωσε ακόμη.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε η Ραπίντ Βιέννης στο παιχνίδι με τη Φίτεσε. Οι Αυστριακοί πέτυχαν το πρώτο γκολ της φάσης των νοκ-άουτ play offs, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντρούιφ μόλις στο 1ο λεπτό! Ο Γκρούελ στο 16’ διπλασίασε τα τέρματα της Ραπίντ.

Ο Στόικοβιτς στο 65’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κι έτσι το ματς πήρε άλλη τροπή. Η Φίτεσε μείωσε στο 74’ με τον Οπέντα, διατηρώντας ζωντανές ελπίδες για τη ρεβάνς.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ