Champions League: Ματσάρα και προβάδισμα για Μακάμπι Χάιφα, περνάει η Μπενφίκα (Videos)

Champions League: Πέντε γκολ, δύο ανατροπές και προβάδισμα πρόκρισης για τη Μακάμπι Χάιφα που επιβλήθηκε 3-2 του Ερυθρού Αστέρα – Εκτός έδρας 2-0 η Μπενφίκα τη Ντιναμό Κιέβου.

Ματσάρα στο Ισραήλ ανάμεσα στη Μακάμπι Χάιφα και τον Ερυθρό Αστέρα. Η ομάδα που απέκλεισε τον Ολυμπιακό και τον Απόλλωνα Λεμεσού, επικράτησε 3-2 στο πρώτο παιχνίδι του ζευγαριού για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Μετά από πανέμορφη προσπάθεια του Χατζίτζα, ο Πιερό από κοντά με διπλή προσπάθεια έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η ισοφάριση για τον Ερυθρό Αστέρα ήρθε στο 27’. Μετά από σουτ του Κάταϊ ο Πέσιτς ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Η ομάδα του Βελιγραδίου ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 39’. Μετά από λάθος του Σούντγκρεν οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα και ο τελικός αποδέκτης, Κάνγκα, με εξαιρετικό πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Μακάμπι «απάντησε» με δική της ανατροπή! Στο 51’ έγινε η σέντρα και ο Πιερό ξανά έκανε το 2-2 με δεύτερο προσωπικό τέρμα. Δέκα λεπτά μετά, η μπάλα έφτασε στον Σερί εκτός περιοχής, ο οποίος σούταρε υπέροχα για το τελικό 3-2! Το οποίο δίνει προβάδισμα στην Μακάμπι Χάιφα, αλλά κι ελπίδα ανατροπής στον Ερυθρό Αστέρα.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ-ΜΠΕΝΦΙΚΑ 0-2

Με το ένα πόδι στους ομίλους βρίσκεται η Μπενφίκα. Η ομάδα του εξαιρετικού Οδυσσέα Βλαχοδήμου, επικράτησε στο Λοντζ της Πολωνίας επί της Ντιναμό Κιέβου με 2-0. Σκορ που της δίνει το τεράστιο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στη Λισαβόνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 9’, με εξαιρετικό σουτ του Ζιλμπέρτο Ζούνιορ. Δύο λεπτά μετά, ο Βλαχοδήμος κράτησε το 0-1 με ωραία επέμβαση σε πλασέ του Τσιγκάνκοφ.

Το δεύτερο γκολ των «αετών, σημειώθηκε στο 37’. Ο Γκονζάλο Ράμος με εξαιρετικό τελείωμα πάνω στην κίνηση έκανε το 0-2. Η Ντιναμό Κιέβου με τον Καραβάεφ στο 67’ είχε ευκαιρία να μειώσει, αλλά ο Βλαχοδήμος και πάλι είπε «όχι». Διατηρώντας το σκορ που ουσιαστικά δίνει πρόκριση στην Μπενφίκα.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)