Champions League: Σπουδαία πρόκριση Ντιναμό Κιέβου, κάζο για Μάλμε

Champions League: Η Ντιναμό Κιέβου παρά τα προβλήματα λόγω πολέμου άφησε εκτός θεσμού την Φενερμπαχτσέ που είχε μεγάλες βλέψεις – Αποκλεισμός σοκ για Μάλμε απ’ την Ζαλγκίρις!

Πολλοί την είχαν ξεγραμμένη μόλις έγινε η κλήρωση κόντρα στην Φενερμπαχτσέ. Όμως η Ντιναμό Κιέβου παρά τα δεδομένα προβλήματα λόγω του πολέμου, αποδείχθηκε επτάψυχη! Αφήνοντας εκτός συνέχειας προκριματικών Champions League τους Τούρκους του Ζόρζε Ζέσους.

Το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο 0-0. Η ρεβάνς ήταν για γερά νεύρα στην Κωνσταντινούπολη. Η Ντιναμό που σχεδόν αποκλειστικά απαρτίζεται από Ουκρανούς, άνοιξε το σκορ με τον Μπουγιάλσκι. Η Φενέρ έχασε πέναλτι με τον Βαλένσια και τελικά ισοφάρισε στο τέλος με τον Σάλαι και έτσι πήγε στην παράταση το ζευγάρι. Εκεί, ο Καραβάεφ πέτυχε το «χρυσό γκολ» που έδωσε την πρόκριση στους Ουκρανούς που θα αντιμετωπίσουν την Στουρμ Γκρατς.

Εκτός διοργάνωσης έμεινε η Μάλμε, από την άσημη Ζαλγκίρις της Λιθουανίας. Οι Σουηδοί ηττήθηκαν «σπίτι» τους με 2-0 (Ογιεβούσι, Ρέναν) κι έτσι με συνολικό σκορ 3-0 η ομάδα του Βίλνιους πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Αποκλεισμός έκπληξη και για τη Ζυρίχη, που ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Καραμπάχ στην Ελβετία μετά από παράταση. Σκορ που έδωσε την πρόκριση στους Αζέρους με συνολικό σκορ 5-4!

Τέλος, ισοπεδωτική ήταν η Μπόντο/Γκλιμτ που όχι απλά ανέτρεψε την ήττα της με 1-0 στην έδρα της Λίνφιλντ, αλλά επικράτησε 8-0 της αντιπάλου της εξασφαλίζοντας φυσικά την πρόκριση.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Παραδόθηκε η Ολυμπιακή Φλόγα στη Γαλλία
Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»