Champions League Γυναικών: Εξάρα ο ΠΑΟΚ, πάει για πρόκριση (photos)

Με τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ «διέλυσε» με 6-0 τη μολδαβική Αγκαρίστα και πλησιάζει στο εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Women’s Champions League.

Με τις Ελληνίδες να αναλαμβάνουν δράση στο πρώτο ημιχρονο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-0 για να έρθει στο δεύτερο μέρος, το μεγάλο αστέρι της ομάδας, η Κενυάτισσα φορ, Έσε Ακίντα να πετύχει χατ τρικ και να δώσει θριαμβευτικό τόνο στη νίκη της ελληνικής ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μόλις στο 3’ με δυνατό σουτ της Ολίνας Μπαξεβάνου και πέτυχε το 2-0 στο 17’ με την Αντιγόνη Παπαδοπούλου. Στο 38’ ήρθε και το 3-0 με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ της Μήτκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έσε Ακίντα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε την κλάση της, καθώς σε 45 λεπτά σημείωσε χατ τρικ. Στο 51’ έκανε το 4-0, στο 88’ το 5-0 με κοντινό πλασέ και το τελικό 6-0 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο του 7ου ομίλου του πρώτου γύρου του Women’s Champions League, θα αντιμετωπίσει πλέον τη Βαλερένγκα (21/8) διεκδικώντας το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.

ΠΑΟΚ: Χατζηχαριστού, Χαραλσντότιρ, Σμιλίκοβιτς, Μήτκου, Μπαρμπόσα, Στράντζαλη, Σέκα (45′ Κατσάνου), Γιαννακά , Μπαξεβάνου (85′ Μάκρα), Βαρδαλή (65′ Τσακμακίδου), Παπαδοπούλου (45′ Ακίντα).