Champions League: Στους «16» η Λίβερπουλ… παρέα με τη Νάπολι (videos)

Με εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και γκολ… μαγεία από τον Σαλάχ, η Λίβερπουλ νίκησε 2-0 τη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία και πέρασε στους «16» του Champions League – Εύκολο 4-0 για τη Νάπολι που την ακολουθεί ως δεύτερη.

Δύσκολη αποστολή είχε η Λίβερπουλ στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, αφού κλήθηκε να μην ηττηθεί στην έδρα της εξαιρετικής Σάλτσμπουργκ του Χάαλαντ. Οι «Reds» τα… χρειάστηκαν στο ξεκίνημα του ημιχρόνου, αφού οι Αυστριακοί μπήκαν… δαιμονισμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Από ένα σημείο κι έπειτα, η ομάδα του Κλοπ ισορρόπησε την κατάσταση και κατάφερε να βρει κι αυτή στιγμές αλλά το ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα.

Η Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, δεν είχε… όρεξη για πλάκα. Μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με την ποιότητά της «καθάρισε» τη νίκη και την πρόκριση. Οι «Reds» με τον Βαϊνάλντουμ κινητήριο μοχλό, άνοιξαν το σκορ στο 57’ με τον Κεϊτά.

Ένα λεπτό αργότερα, έριξαν… στο καναβάτσο τη Σάλτσμπουργκ με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να πετυχαίνει ένα… μαγικό γκολ. Από πολύ δύσκολη γωνία, ο Αιγύπτιος διαμόρφωσε το 0-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα για τη νίκη της Λίβερπουλ, αφού η ομάδα του Κλοπ έχασε σωρεία ευκαιριών για να πετύχει κι άλλα τέρματα.

Οι Άγγλοι με 13 βαθμούς πέρασαν από την πρώτη θέση του ομίλου, με τη Νάπολι να τους ακολουθεί με 12. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν δυσκολεύτηκε να διαλύσει 4-0 τη Γκενκ στο «Σαν Πάολο» και να «σφραγίσει» κι αυτή την πρόκρισή της. Μόλις στο 3’ ο νεαρότερος τερματοφύλακας στην ιστορία του Champions League έκανε… μυθική γκάφα κι ο Μίλικ άνοιξε το σκορ.

Στο 26’ ο ίδιος παίκτης έκανε δυο τα τέρματα της Νάπολις το ματς και επί της ουσίας «καθάρισε» τον αγώνα.

Το… σόου του Μίλικ ολοκληρώθηκε στο 38’ όταν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, κάνοντας το 3-0 με το δικό του χατ-τρικ.

Ο Μέρτενς, με νέο πέναλτι, στο 75’ της αναμέτρησης ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της Νάπολι, αφού διαμόρφωσε το 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Diamond League: Δεύτερος ο Τεντόγλου, πέμπτη η Στεφανίδη
Conference League: Στη διάθεση του κοινού το τρόπαιο - Ακυρώθηκε η έκθεση στη Ν. Φιλαδέλφεια