Ολυμπιακός-Μπασάκσεχιρ 2-0: Με τεράστιο Σα «σφράγισε» την πρόκριση! (photos&videos)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 της Μπασάκσεχιρ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και προκρίθηκε στα play offs του Champions League - Κομβικός με τις επεμβάσεις του ο Ζοσέ Σα, τα γκολ οι Σεμέδο, Βαλμπουενά

Με τον Ζοσέ Σα να τον κρατά όρθιο με τρομερές επεμβάσεις όταν χρειάστηκε, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 της Μπασάκσεχιρ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πήρε το εισιτήριο για τα play offs του Champions League με δύο νίκες.

Στον επαναληπτικό του 0-1 της Πόλης, οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν δυσκολίες από τους Τούρκους που είχαν αρκετές καλές στιγμές οι οποίες σταμάτησαν στον Πορτογάλο τερματοφύλακα.

Οι επεμβάσεις του Σα στο πρώτο ημίχρονο ήταν κομβικές για τον Ολυμπιακό που παρότι ξεκίνησε φουριόζος με δοκάρι του Γκιγιέρμε στο 4',έδωσε χώρους στην Μπασάκσεχιρ να τον απειλήσει με τους Βίστσα και Κριβέλι στο 10', αλλά κυρίως με τον Ρομπίνιο στο 35'.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, είχε σημαντική ευκαιρία στο 50' με τον Βαλμπουενά και κατάφερε να σκοράρει στο 55' με προβολή του Σεμέδο.

Μετά το τέρμα του Σεμέδο, η Μπασάκσεχιρ έψαξε την ισοφάριση, αλλά και παλι ο Σα ήταν εκει για να κρατήσει όρθιους τους Πειραιώτες οι οποίοι κλείδωσαν τη νίκη και την πρόκριση στο 78΄με πέναλτι που κέρδισε ο Ραντζέλοβιτς και αξιοποίησε ο Βαλμπουενά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε (89' Κούτρης), Μασούρας, Βαλμπουενά (82' Καμαρά), Ποντένσε (68' Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: Γκιουνόκ, Κλισί, Ροντρίγκες, Βιεϊρά, Καϊσάρα, Βίστσα, Αταμά (59' Ντεμπά Μπα), Αζουμπουίκε, Ελία, Ρομπίνιο (46' Τουράν), Κριβέλι (75' Γκουλμπραντσέν).