Champions League: Ο Έρικσεν «έκαψε» Γιουβέντους και Μπουφόν, «πάρτι» πρόκρισης η Σίτι (videos)

Η Τότεναμ έφυγε με το 2-2 από το Τορίνο με τον Έρικσεν να «πληγώνει» τη Γιουβέντους και τον Μπουφόν - Καταιγιστική η Σίτι, 4-0 τη Βασιλεία

Προβάδισμα για τα προημιτελικά του Champions League απέκτησε η Τότεναμ που κατάφερε να αποδράσει με το 2-2 από την έδρα της Γιουβέντους εν όψει του επαναληπτικού.

Ο Ιγκουαϊν με δύο τέρματα (2', 9') έβαλε μπροστά στο σκορ τη «Κυρία» νωρίς στο παιχνίδι, όμως, ήταν μοιραίος στη συνέχεια, όταν και αστόχησε σε πέναλτι που ίσως άλλαζε τα δεδομένα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνυ.

Πριν την εκτέλεση του Αργεντίνου που σημάδεψε το δοκάρι, ο Κέιν είχε προλάβει να μειώσει (35') ενώ ο Έρικσεν χάρισε την ισοπαλία στους Άγγλους με εκτέλεση φάουλ (72'), με τον Μπουφόν να φέρει ευθύνη.

Έκανε πλάκα η Σίτι

Καμία αντίσταση δεν συνάντησε η Σίτι που διέλυσε με 4-0 εκτός έδρας τη Βασιλεία και τσέκαρε ήδη το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Champions League.

Το παιχνίδι τελείωσε στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η ομάδα του Γκουαρντιόλα είχε καταφέρει να «καθαρίσει» από το 23'. Σε εκείνο το σημείο το κοντέρ έγραψε τρία γκολ με σκόρερ τους Γκουντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα και Αγουέρο.