Παραολυμπιακοί Αγώνες: Συγκινητική στιγμή - Λύγισαν στο βάθρο Γκαβέλας και Γκαραγκάνης (video)

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Συγκινητική ήταν η στιγμή της παρουσίας των Θανάση Γκαβέλα και Σωτήρη Γκαραγκάνη στο βάθρο των νικητών κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου.

Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης και ο συνοδός του αθλητής κατάφεραν να γράψουν ιστορία στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο, μια και χάρισαν το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην Ελλάδα. Μάλιστα, οι δύο αθλητές κατέκτησαν την πρώτη θέση στα 100 μέτρα Τ11 με παγκόσμιο ρεκόρ.

Αμφότεροι βρέθηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, όπου παρέλαβαν τα χρυσά τους μετάλλια, ενώ λίγο αργότερα λύγισαν κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου της χώρας μας στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ιαπωνίας.

Ο Θανάσης Γκαβέλας «έκοψε» πρώτος το νήμα στον μεγάλο τελικό του στίβου, μια και τερμάτισε σε χρόνο 10.82, ήτοι έξι δέκατα πιο γρήγορα από το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ που είχε από την Τετάρτη (01/09) στην ημιτελική σειρά. Τη δεύτερη θέση του τελικού πήρε ο Γάλλος Τιμοτέ Αντόλφ με 10.90 και την τρίτη ο Κινέζος Ντονγκντόνγκ Ντι με 11.03.