Ολυμπιακοί Αγώνες - Μπάσκετ Ανδρών: «Πέρασε» αλώβητη από τους Τσέχους η Team USA (photos&videos)

Μάχη μεταξύ "τιτάνων" εξελίχθηκε η αναμέτρηση μεταξύ ΗΠΑ και Τσεχίας στη Saitama Super Arena του Τόκιο.

Με σκορ 119-84 ξεπέρασαν και το εμπόδιο της Τσεχίας οι Αμερικανοί.

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο οι Τσέχοι προπορεύτηκαν της dream Team κατά 7 πόντους(25-18).

Στη συνέχεια, "ξύπνησαν" περνώντας μπροστά αλλά σε απόσταση αναπνοής ακολούθησαν οι αντίπαλοί τους μην αφήνοντας τη διαφορά να μεγαλώσει με τα σουτ να διαδέχονται το ένα το άλλο σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τις ΗΠΑ να προπορεύονται, όμως και στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα, καθώς οι Τσέχοι έχουν αποδείξει ότι είναι "σκληρά καρύδια".

Μόλις λίγα λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ξέφυγε σε διψήφιο επίπεδο, για να ακολουθήσει η τελευταία καταιγιστική περίοδος από πλευράς ΗΠΑ που άφησε κατά πολύ πίσω την Τσεχία προσφέροντας σκορ και θέαμα.

Τα δεκάλεπτα:

1ο 25 - 18

2ο 47 - 33

3ο 57 - 47

4ο 119-84

Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR