Λιμόζ - ΑΕΚ 63-69: Μια ανάσα από τους «8» του BCL με Λεμάρ και Οριόλα (video)

Η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον εαυτό της, αλλά έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Λιμόζ και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Με τους νεοαποκτηθέντες Λεμάρ (16 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα) και Οριόλα (12 πόντους, 6 ριμπάουντ) να κάνουν τη διαφορά και τον Στρέλνιεκς (16 πόντους) να είναι ψύχραιμος στις βολές στο τέλος, η ΑΕΚ πέτυχε τη 3η νίκη της σε δεύτερη φάση των ομίλων του Basketball Champions League και είναι μια ανάσα από την πρόκρισή της στους «8» της διοργάνωσης.

H ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν διαβασμένη από το ξεκίνημα και βρέθηκε στο +11 στο 15'. Η γαλλική ομάδα αντεπιτέθηκε και αφού αρχικά ισοφάρισε με σερί 11-0, πέρασε μπροστά στο σκορ με 39-33 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ γύρισε ξανά το ματς χάρη σε μεγάλα καλάθια των Λεμάρ, Στρέλνιεκς και Οριόλα και στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξε εξαιρετική άμυνα για να σφραγίσει τη νίκη και να δώσει το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς, μαζί με τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

Πλέον, η Ένωση με νίκη την επόμενη αγωνιστική (15/03, 19:30) επί της Γαλατασαράι σφραγίζει την πρόκριση στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-31, 51-54, 63-69.

Λιμόζ (Κανσελιέρι): Μίλερ 3(1), Κλάσεν 7(1), Γκρέιβς 5(1), Γεγκέτ 2, Τζόουνς 5(1), Λανγκ 16 (2), Εμπακά, Ουγκολίν 12 (3), Κάτζι 2, Κίζλινκ 11.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 16 (2), Ξανθόπουλος, Φλιώνης 4, Οριόλα 12 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 2, Μάιλς 5(1), Γόντικας 4, Μάντσεν 2, Ουίλιαμς 6 (2), Μίτσελ 2, Στρέλνιεκς 16 (2).