Eurocup: Εκπληκτικός Κουλμπόκα και νίκη για Προμηθέα
Intime

Eurocup: Με τον Άρνολντας Κουλμπόκα να έχει 30 πόντους, ο Προμηθέας πήρε σημαντική νίκη επί της Μπούντουτσνοστ με 81-72.

Σημαντική νίκη πήρε ο Προμηθέας για τον δεύτερο όμιλο του Eurocup. Η ομάδα της Πάτρας φιλοξένησε την Μπούντουτσνοστ και επικράτησε με 81-72. Αποτέλεσμα που ανέβασε τους Αχαιούς στην 5η θέση του γκρουπ, ισοβαθμώντας με την αντίπαλό τους, αλλά έχοντας το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

«Οδηγός» των Πατρινών ήταν ο εκπληκτικός Κουλμπόκα. Σημείωσε 30 πόντους με εκπληκτικά στατιστικά, μάζεψε 4 ριμπάουντ και είχε 3 ασίστ. Ντάγκουμπιτς με 15 πόντους και Χογκ με 13 τον ακολούθησαν, ενώ ο Κάουαν μοίρασε 10 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Κάμπα είχε 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Προμηθέας ήταν μπροστά με 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πήγε στο ημίχρονο με +8 (41-33).

Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας ανέβασε την απόσταση στους 15 (63-48), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε και στο +17 η διαφορά. Η ομάδα απ’ το Μαυροβούνιο απλά μάζεψε αυτή τη διαφορά στους 9 για το τελικό 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-33, 63-50, 81-72