Κύπελλο γυναικών: Πρόκριση και ετοιμάζεται για Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός
INTIME.GR

Την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου μπάσκετ γυναικών πήρε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε 62-55 του Ευνικού και πλέον στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σωτηρίου με 15 πόντους και ακολούθησε η Ριντ με 14 και η Κωτούλα με 13, ενώ η Αλεξανδρή και η Παυλοπούλου μοίρασαν από 7 και 6 ασίστ αντίστοιχα.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΟ ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος και παρότι δυσκολεύτηκε σε κάποια σημεία δεν έχασε το προβάδισμα. Η χαμηλή παραγωγικότητά στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ως αποτέλεσμα ο Εύνικος να παραμείνει κοντά στο σκορ (16-12).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι και τα μισά της δεύτερης περιόδου, όταν οι «πράσινες» ανέβασαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με +7 (27-20). Με πρώτες σκόρερ τη Σωτηρίου (11π.) και τη Ριντ (8π.) οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το «τριφύλλι» να προηγείται 31-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε με ανεβασμένη διάθεση και προηγήθηκε αρκετές φορές με διψήφια διαφορά, ωστόσο ο αντίπαλος κατάφερνε να επιστρέψει στο ματς. Η περίοδος ολοκληρώθηκε 42-34 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Εύνικο και με διψήφια διαφορά ασφαλείας στο μεγαλύτερο κομμάτι του δεκαλέπτου «καθάρισαν» το ματς με τελικό σκορ 62-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-22, 42-34, 62-55

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 14 , Ζιάκα, Κωτούλα 13 (3), Παυλοπούλου 9 (1) και 6 ασίστ, Πότερ 6, Σωτηρίου 15, Μπουντούρη 3, Αλεξανδρή 7 ασίστ, Παλάσκα , Κάρτερ, Θεοδωρομανωλάκη , Χαιριστανίδου 2.

Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη 2, Εμμανουηλίδου 13 (1), Ράδη, Πολυμένη 2, Ζουρνή 2, Κεσσέ 4, Βούλγαρη, Γκιζάνη, McDonald 3 (1), Jones 13, Ναυροζίδου 4, Stojanovska 12.

ΑΕΚ: Ο Θωμάς Μαύρος έκοψε την κορδέλα στα εγκαίνια του Μουσείου Ιστορίας στην «OPAP Arena»
Δημήτρης Μελισσανίδης: «Η ΑΕΚ είναι η μοίρα μας, η ζωή και η ιστορία μας»
Basket League: Συνελήφθη ξένος παίκτης για ενδοοικογενειακή βία
Παναθηναϊκός: Χωρίς Παλάσιος, αλλά με Αϊτόρ στη Λαμία – Η αποστολή του Φατίχ Τερίμ