Τουρκία-Γεωργία 101-88: Πρεμιέρα με κατοστάρα για την ομάδα του Αταμάν στο τουρνουά «Ακρόπολις»
INTIME

Η Τουρκία πήρε εμφατικά το πρώτο ματς στο τουρνουά «Ακρόπολις» κόντρα στην Γεωργία, επικρατώντας με το τελικό 101-88.

Με νικήτρια την Τουρκία έληξε η πρώτη αναμέτρηση του τουρνουά «Ακρόπολις» απέναντι στη Γεωργία.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος με τους Σενγκέλια και Σερμαντίνι να «τραβάνε» το κουπί με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Ο Αλεξάντερ Μαμουκελασβίλι πέτυχε double-double με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Οσμάν(22π.), Κορκμάζ(18π.) και Σενγκούν(17π.). Σε «ρηχά νερά» ο Σέιν Λάρκιν μετρώντας 2 πόντους σε 19΄ στο παρκέ.

Η εξέλιξη του ματς

Η τυπικά φιλοξενούμενη Γεωργία έκανε δυναμικό ξεκίνημα με τον Σερμαντίνι να είναι αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση και τον Τορνίκε Σενγκέλια να είναι άξιος συμπαραστάτης για ένα γρήγορο 3-11 που ανάγκασε τον Αταμάν σε τάιμ άουτ. Η Τουρκία βρήκε λύσεις με τον Σενγκούν να σκοράρει με χαρακτηριστική ευστοχία πίσω από τα 6,75μ. για να «ροκανίσει» τη διαφορά στους 4 (16-20). Με ένα εντυπωσιακό καλάθι ο Μαμουκελασβίλι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-24.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επέστρεψε καλύτερη στη δεύτερη περίοδο με τον ομοσπονδιακό τεχνικό να «ρίχνει» στο ματς και τους Μαχμούτογλου, Σανλί. Ο Μαμουκελασβίλι συνέχισε το επιθετικό «κρεσέντο» για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, ωστόσο τα συνεχόμενα τρίποντα από πλευράς Τουρκίας με τον Μαχμούτογλου μπροστάρη έφερε το ματς για πρώτη φορά στα ίσα (28-28). Το επιθετικό ξέσπασμα των τυπικά γηπεδούχων τους έδωσε το πάνω χέρι στο παιχνίδι για το +6, τρια λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι Γεωργιανοί βρήκαν λύσεις, πλησίασαν και με το μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Αντρονικασβίλι πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά ενός καλαθιού (48-46).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Τουρκία έδειξε τα «δόντια» της και μετά το 23ο λεπτό της αναμέτρησης με ένα επιθετικό ξέσπασμα κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (70-56 στο 28’). Η Γεωργία προσπάθησε να αντισταθεί με τον Σενγκέλια σε πρώτο ρόλο αλλά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 76-66.

Στο τελευταίο δεκάλεπτα οι παίκτες του Ηλία Ζούρου με Σενγκέλια, ΜακΦάντεν και Μαμουκελασβίλι κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις 88-85 στο 35’, ωστόσο ο Σενγκούν «τρύπησε» την άμυνα των Γεωργιανών πολλάκις και έφερε το ματς στο 92-85 3’ πριν το φινάλε. Η Γεωργία «ξέμεινε» από δυνάμεις στα τελευταία αγωνιστικά λεπτά, δεν κατάφερε να αντιδράσει και κάπως έτσι η Τουρκία συνδύασε με νίκη την πρεμιέρα στο τουρνουά «Ακρόπολις».

Δεκάλεπτα: 18-24, 48-46, 76-66, 101-88

Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός
Ο Κώστας Νικούλι στο ΟΠΑΠ Game Time: Για τη φιέστα της ΑΕΚ, το ντέρμπι με Ολυμπιακό και την τέχνη
Παναθηναϊκός: «Ανάβει φωτιές» η Mundo Deportivo για τον Φώτη Ιωαννίδη