Πάρις Λι: Απίθανο πρώτο ημίχρονο από τον άσο του Παναθηναϊκού στο Μονακό-Βιλερμπάν

Ο Πάρις Λι, που από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στον Παναθηναϊκό, άλλαξε τα δεδομένα στο πρώτο ημίχρονο του τρίτου τελικού Μονακό-Βιλερμπάν.

Μονακό και Βιλερμπάν δίνουν τη μάχη τους για τον τίτλο στη Γαλλία. Μετά από δύο παιχνίδια στη Λιόν, όπου η ομάδα του Μάικ Τζέιμς έκανε ένα break (1-1), η σειρά επέστρεψε στο Πριγκιπάτο, όπου οι γηπεδούχοι με δύο νίκες θα κατακτήσουν τον τίτλο.

Το τρίτο παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για αυτούς όμως, καθώς η Βιλερμπάν προηγήθηκε 16-20 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ωστόσο, όταν ο Σάσα Ομπράντοβιτς αποφάσισε να ρίξει στο παρκέ τον Πάρις Λι. Ο Αμερικάνος που έχει συμφωνήσει ήδη για να συνεχίσει την καριέρα του τη νέα σεζόν στον Παναθηναϊκό, με την ενέργεια που έβγαλε στην άμυνα, αλλά και με 3 στα 3 τρίποντα, γύρισε το ματς δίνοντας προβάδισμα 10 πόντων (37-27), με το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο 39-33.

Ο Πάρις Λι σε μόλις 7 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο μέρος ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 9 πόντους, ενώ είχε επίσης 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, μάλιστα, πέτυχε και 4ο τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες.

Euroleague: Την Τετάρτη το Game 5 για Μονακό και Φενέρμπαχτσε
ΑΕΚ: Η ευεργετική διακοπή για Λιβάι και ο στόχος του Αλμέιδα
NBA: Οι Μάβερικς λύγισαν τους Κλίπερς και προκρίθηκαν, ισοφάρισαν οι Μάτζικ
Τραγωδία για Βλάντο Τζούροβιτς - Εντοπίστηκε νεκρός ο γιός του σε δάσος στο Βελιγράδι