«Πλήρωσε» ένα κακό δεκάλεπτο

Βαριά ήττα με 85-70 γνώρισε ο Αρης στην έδρα της Λε Μαν για τη δεύτερη αγωνιστική του Last 16 του Eurocup και έμεινε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων για τριάντα λεπτά όμως «πλήρωσαν» την αδράνεια του τρίτου δεκαλέπτου.

Σε αυτό το χρονικό διάστημα ηττήθηκαν με επιμέρους σκορ 24-12 κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει η διαφορά. Ο Αρης δεν κατάφερε στην τελευταία περίοδο να επιστρέψει και κάπως έτσι γνώρισε την ήττα.

Στο υπόλοιπο παιχνίδι οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες. Από την πλευρά των «κίτρινων» ο Χρήστος Ταπούτος διασώθηκε με 14 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ενώ για τους νικητές ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Αλεξ Ακερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους.

Καλή απόδοση είχε και ο Μιχάλης Κακιούζης. Ο βετεράνος σμολ φόργουορντ σε 23 λεπτά συμμετοχής πρόσφερε στον γαλλικό σύλλογο 14 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 19-18, 43-42, 67-54, 85-70

Λε Μαν (Τζάκσον): Καουντί Τ. 2, Ντιό 7, Ακερ 19 (2), Ντεγουόρ 13 (1), Πελέν 6 (1), Ριπέρ 9, Μπατίστα 17, Καουντί Χ., Νιανγκ, Κακιούζης 14 (2)

Αρης (Ντρούκερ): Μπράουν 10, Ντάνστον 5, Ταπούτος 14, Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 2, Χαραλαμπίδης 9 (1), Μπορόβνιακ 8, Σλούκας 4, Τάκερ 13, Τόμας 3

Το Οnsports σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα ΛεΜαν-Άρης (20.00) για τη δεύτερη αγωνιστική του Last-16 του Eurocup.

LIVE ΕΞΕΛΙΞΗ

1':0-2 Ταπούτος

1':2-2 Κακιούζης

1': 2-4  Τάκερ

2':5-4 Ακερ

3':5-6 Tαπούτος

4': 6-6 Ακερ

4':7-6 Ακερ

4':7-7 Τάκερ

4':7-8 Τάκερ

5': 9-8 Nτιοτ

5': 12-8 Nτεγουόρ

6':14-8 Μπατίστα

6':14-10 Τάκερ

6':16-10Μπατίστα

6':17-10 Μπατίστα

7':17-11 Mπορόβνιακ

7':17-12 Μπορόβνιακ

7':17-14 Μπορόβνιακ

8':17-16 Nτάνστον

8': 17-17 Ντάνστον

9':17-18 Tάκερ

10':19-18 Καούντι

Τέλος πρώτου δεκαλέπτου

11':21-18 Ρούπερτ

11':21-19 Χαραλαμπίδης

11':21-20 Xαραλαμπίδης

11':21-22 Σλούκας

12':23-22 Μπατίστα

13':23-24 Ντάνστον

14':23-26 Τόμας

14':25-26 Ντεγουόρ

14':25-28 Tαπούτος

15':25-29 Τόμας

15':28-29 Κακιούζης

15': 28-31 Μπράουν

16':30-31 Nτιότ

16':30-33 Μπράουν

16':32-33 Ακερ

17'¨32-36 Χαραλαμπίδης

17':34-36 Mπατίστα

17':34-38 Mπράουν

18':36-38 Nτεγουόρ

18':38-38 Nτιότ

18':38-39 Tαπούτος

18':38-40 Ταπούτος

20':38-41 Σλούκας

20':38-42 Σλούκας

20':40-42Μπατίστα

20':42-42 Πελέν

20':43-42 Πελέν

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

21':44-42 Nτιοτ

21':46-42 Ακερ

21':48-42 Μπατίστα

22':48-44 Tσαϊρέλης

22':51-44 Aκερ

23':53-44 Nτεγουόρ

24':53-45 Μπορόβνιακ

24':53-46 Μπορόβνιακ

24':56-46 Κακιούζης

25':58-46 Ρούπερτ

25':59-46 Ρούπερτ

25':60-46 Nτεγουόρ

25':61-46 Ντεγουόρ

26':61-48 Tάκερ

26':63-48 Aκερ

27':63-50 Mπράουν

27':63-52 Tάκερ

29':65-52 Nτιότ

30':65-53 Xαραλαμπίδης

30':65-54 Χαραλαμπίδης

30':67-54 Nτεγουόρ

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου

31':67-56 Χατζηβρέττας

32':69-56 Ακερ

32':69-58 Tαπούτος

34':70-58 Ρούπερτ

34':71-58 Ρούπερτ

34':71-60 Τάκερ

35':71-62 Μπορόβνιακ

36':71-64 Xαραλαμπίδης

36':73-64 Ρούπερτ

36':73-66 Mπράουν

37':76-66 Πελέν

38':78-66 Aκερ

38':79-66 Aκερ

38':79-68 Tαπούτος

38':81-68 Κακιούζης

39':83-68 Kακιούζης

40':83-70 Tαπούτος

40':85-70 Κακιούζης

Τέλος αγώνα

Στοχεύουν... Παρίσι και ευρωπαϊκά μετάλλια οι τοξοβόλοι μας
Ολυμπιακός: Χωρίς Λαρεντζάκη η προετοιμασία για το Game 5 με την Μπαρτσελόνα
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Η ενημέρωση του Κάτας για Μπόλντγουιν, Σόρκιν και Ντι Μπαρτολομέο
Τένις: Θρίαμβος της Σβιάτεκ στη Μαδρίτη - Λύγισε τη Σαμπαλένκα σε... μαραθώνιο τελικό!