Λαύριο - Μάλαγα 70-58: Πήρε την πρόκριση στο play-in του BCL – Φεύγει την Παρασκευή ο Κάρτερ!

Το Λαύριο πήρε την πρόκριση play-in του Basketball Champions League κερδίζοντας (70-58) την Μάλαγα

Λίγα 24ωρα πριν ταξιδέψει για την Αγία Πετρούπολη και τη Ζενίτ, ο Τάισον Κάρτερ οδήγησε το Λαύριο στη νίκη (70-58) επί της Μάλαγα και πήρε το «εισιτήριο» για το play-in tournament του Basketball Champions League, ως τρίτη ομάδα από τον όμιλό της.

Ο Κάρτερ που αναχωρεί την Παρασκευή (24/12) για την Αγία Πετρούπολη, ήταν συγκλονιστικός τελειώνοντας τοον αγώνα με 19 πόντους (με 6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 30.51 λεπτά συμμετοχής.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα της Λαυρεωτικής αντέδρασε στον γρήγορο ρυθμό της Μάλαγα με τον Δημήτρη Κακλαμανάκη (10 πόντοι με 5/5 δίποντα) να είναι αποτελεσματικός. Έτσι, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (25-19).

Στη συνέχεια η αστοχία των φιλοξενούμενων στο τρίποντο (1/11 στο ημίχρονο) επέτρεψαν στο Λαύριο να πάρει μια σημαντική διαφορά (41-28, στο 20’), με τον Τάισον Κάρτερ να αναλαμβάνει δράση.

Στην επανάληψη, η ελληνική ομάδα είχε κυριαρχήσει πλήρως και έφτασε τη διαφορά στο +19 (57-38 στο 27'). Ο Βασίλης Μουράτος ήταν το συμπλήρωμα του Τάισον Κάρτερ και ο Αλ Ουαΐντ Αμινού έκανε σπουδαία δουλειά στην άμυνα.

Η διαφορά συντηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (68-53, στο 38’), με τους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη να μην μπορούν να αντιδράσουν λόγω της περιφερειακής αστοχίας τους (είχαν 4/25 τρίποντα!) με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Κρέγιτς, Μπακί.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 41-28, 57-42, 70-58.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Νικολαΐδης 3 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μουράτος 15 (4/13 σουτ, 5/7 βολές), Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 18 (9/12 δίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Περσίδης 2, Κάρτερ 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Αμίνου 7 (3/10 σουτ, 1/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 3 (1), Φέργκιουσον (0/2 τρίποντα), Γερομιχαλός 3 (1).

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Κατσικάρης): Φερνάντεθ 12 (2 τρίποντα, 4 λάθη), Μπαρέιρο 4, Μπριθουέλα 15 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σουάρεθ 3 (1), Έρικ 10 (8 ριμπάουντ), Ντίαθ (0/4 τρίποντα), Αλόνσο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Αμπρομάιτις 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκερέρο 4, Νόζα, Μπουτέιγ 2 (1/6 σουτ).

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ