ΠΑΟΚ-Γαλατασαράϊ 81-74: Με υπογραφή Λοβ (photos+video)

Ο Ζερμέιν Λοβ επέστρεψε και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη νίκη (81-74) επί της Γαλατασαράϊ για το BCL

Η επιστροφή του Ζερμέιν Λοβ συνδυάστηκε με μεγάλη νίκη (81-74) του ΠΑΟΚ επί της Γαλλατασαράϊ για τους ομίλους του Basketball Champions League, που ήταν και η πρώτη στη διοργάνωση!

Εξαιρετική δουλειά έγινε για τον «δικέφαλο» εκτός του Λοβ, από τους ΝτιΛέο, Γκρίφιν και Τζόουνς.

Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερα εύστοχα τρίποντα (15/36) απ' ότι δίποντα (11/27) σε ένα ματς που οι Θεσσαλονικείς είχαν αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Τούρκοι αιφνιδίασαν την ελληνική ομάδα και βρέθηκαν μπροστά με 5-19 κλείνοντας το πρώτο 10λεπτο με «νταμπλ-σκορ» (12-24, στο10’) δείχνοντας ότι έχουν τον πλήρη έλεγχο.

Με τρίποντο του Κάρτερ και δύο βολές του Τζόουνς, ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά, βελτίωσε την εικόνα του ενώ τρίποντο του ΝτιΛέο, πλησίασε κι άλλο κλείνοντας το ημίχρονο στο -3 (33-36).

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ με τους Λοβ, Γκρίφιν, ΝτιΛέο και Τζόουνς να σκοράρουν πήρε το προβάδισμα (48-41 στο 26’) για το οποίο είχε συνδρομή και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς.

Οι Τούρκοι πλησίασαν στο σουτ (55-53, στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου, δίνοντας σασπένς στο τελευταίο 10λεπτο όπου ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε χάρις στον Ζερμέιν Λοβ, ο οποίος μετά την επιστροφή του στην δράση έπειτα από τον τραυματισμό του, έδειξε ότι είναι ο ηγέτης του «δικεφάλου».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κιούλιν, Κρέγιτς, Μαρκές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 33-36, 55-53, 81-74.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Κάρτερ 9 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 13 (4/6 δίποντα, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 12 (11 ριμπάουντ), Λαβ 14 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Χριστοδούλου 3, ΝτιΛέο 8 (2), Καμπερίδης Μ. 1, Καμπερίδης Γ. 3 (1), Ογκμπέιντε 4 (4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 6 (6 ασίστ).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Μεμνούν): Πάρσελ 21 (7 ριμπάουντ), Μπλάκσιαρ 18 (7 ριμπάουντ), Ντι Μποστ 11 (7 ασίστ), Καμπακά 5 (9 ριμπάουντ), Τριμπλ 8 (2), Αράρ 6 (3/4 δίποντα), Κράβις 5, Κους, Οντσέλ.