Ολυμπιακός-Λάρισα 89-61: Το χάρηκαν μόνο οι μικροί!

Σε βαρύ κλίμα μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στην Euroleague, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 89-61 της Λάρισας, στο φιλικό όπου κυριάρχησαν οι απουσίες και τα ευχαριστήθηκαν οι… μικροί

Με πολλές απουσίες και ατμόσφαιρα βαριά, λόγω της εντός έδρας ήττας από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στην Euroleague ο Ολυμπιακός επικράτησε (89-61) της Λάρισας, στο τέταρτο φιλικό του προγράμματος «Monday night against Covid-19».

Από τους «ερυθρόλευκους» ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούρασε τους Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη και Κώστα Σλούκα, ενώ εκτός έμειναν και οι τραυματίες Σάσα Βεζένκοφ και Κώστα Παπανικολάου.

Ενώ, από την Θεσσαλική ομάδα δεν έδωσαν το παρών οι Μπράντον Ρας, Τζέρι Σμιθ και Κεν Μπράουν, οι οποίοι είχαν πάρει άδεια να ταξιδέψουν στην Αμερική, λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος.

Ουσιαστικά, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν ένα 10λεπτο (19-17), καθώς στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» με πίεση στην άμυνα, μπόρεσαν να «χτίσουν» μια διαφορά 15 πόντων (48-33) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός διατήρησε την ένταση στην άμυνα και στην επίθεση οι μικροί Κολοβέρος και Χρηστίδης έκαναν καλή δουλειά δίπλα στον πολύ καλό Βασίλη Χαραλαμπόπουλο ανεβάζοντας την διαφορά στο +19 (52-33 στο 21’).

Η Λάρισα λόγω των πολλών απουσιών δεν μπόρεσε να αντιδράσει με συνέπεια η διαφορά να αυξάνεται στο +28 (81-53). Ο Κολοβέρος ήταν εκείνος που ξεχώρισε, ενώ θετική ήταν η συνεισφορά και του Αλέξανδρου Νικολαϊδη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ραχιώτης, Τσάτσης, Αναστασίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 48-33, 70-52, 89-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης 6, Λαρεντζάκης 7 (1), Μάρτιν 6, Ζαν Σαρλ 9 (1), ΜακΚίσικ 9 (1), Χάρισον 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 14 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κολοβέρος 11 (1), Σκουλίδας (3 ασίστ), Τζένκινς 2, Έλις 8 (4/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Χρηστίδης 13 (3/3 δίποντα, 6/8 βολές).

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουόσπαν 7, Μούρτος 9 (1), Σπυρόπουλος 8 (1), Παπαδάκης 9 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Γκόρντον 7 (6 ριμπάουντ), Μόσιαλος, Κώττας 5, Καμάρας 9 (3/6 τρίποντα), Τσιούλκας, Καμπερίδης 7 (1).

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ